PŘÍLOHA I SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
- NÁZEV PŘÍPRAVKU
MenQuadfi injekční roztok Konjugovaná vakcína proti meningokokům skupiny A, C, W a Y MenACWY
- KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna dávka (0,5 ml) obsahuje:
Neisseriae meningitidis classis A polysaccharidum1 10 mikrogramů Neisseriae meningitidis classis C polysaccharidum1 10 mikrogramů Neisseriae meningitidis classis W polysaccharidum1 10 mikrogramů Neisseriae meningitidis classis Y polysaccharidum1 10 mikrogramů
1Konjugovaný na proteinový nosič tetanického toxoidu 55 mikrogramů Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
- LÉKOVÁ FORMA Injekční roztok Čirý bezbarvý roztok.
- KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Vakcína MenQuadfi je indikována k aktivní imunizaci jedinců od 12 měsíců věku proti invazivnímu meningokokovému onemocnění vyvolanému séroskupinami A, C, W a Y Neisseria meningitidis.
Použití této vakcíny musí být v souladu s dostupnými oficiálními doporučeními.
4.2 Dávkování a způsob podáníDávkováníZákladní očkování:
- Jedinci od 12 měsíců věku: jedna dávka (0,5 ml). Posilovací očkování:
- Jednu 0,5ml dávku vakcíny MenQuadfi lze použít k posílení imunity u osob, které byly dříve očkovány meningokokovou vakcínou obsahující stejné séroskupiny (viz bod 5.1).
- Údaje o dlouhodobém přetrvávání protilátek po očkování vakcínou MenQuadfi jsou k dispozici až 7 let po očkování (viz body 4.4 a 5.1).
- Nejsou k dispozici údaje o potřebě nebo načasování posilovací dávky vakcíny MenQuadfi (viz bod 5.1).
Ostatní pediatrická populace Bezpečnost a imunogenita přípravku MenQuadfi u jedinců mladších 12 měsíců nebyla dosud stanovena. Způsob podání Pouze formou intramuskulární injekce, přednostně do deltového svalu nebo anterolaterální části stehna podle věku a svalové hmoty očkovaného jedince. Návod k manipulaci s vakcínou před podáním je uveden v bodě 6.6.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 nebo po předchozím podání této vakcíny nebo vakcíny obsahující tytéž složky.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použitíSledovatelnost
Aby se zlepšila sledovatelnost biologických léčivých přípravků, má se přehledně zaznamenat název podaného přípravku a číslo šarže.
Vakcína MenQuadfi se nesmí podávat subkutánně, intravaskulárně ani intradermálně. V rámci správné klinické praxe je před očkováním třeba posoudit anamnézu (zejména s ohledem na dřívější očkování a možný výskyt nežádoucích účinků) a provést klinické vyšetření. Hypersenzitivita Stejně jako u všech injekčně aplikovaných vakcín musí být zajištěna dostupnost vhodné lékařské péče a dohled pro případ výskytu anafylaktického šoku po podání vakcíny. Přidružené onemocnění Očkování má být odloženo u osob s akutním závažným febrilním onemocněním. Lehká infekce, například nachlazení, však nemá vést k odložení očkování. Synkopa Při očkování, nebo dokonce i před ním, se může jako psychogenní odpověď na vpich jehly vyskytnout synkopa (mdloby) a jiné reakce související s úzkostí. Je třeba mít k dispozici opatření zabraňující pádu nebo poranění a ke zvládnutí synkopy. Trombocytopenie a poruchy koagulace Vakcínu MenQuadfi je třeba podávat s opatrností jedincům s trombocytopenií nebo jinou poruchou koagulace, která by byla kontraindikací intramuskulární injekce, pokud potenciální přínos nepřeváží riziko podání.
Ochrana Vakcína MenQuadfi bude chránit pouze před séroskupinami A, C, W a Y Neisseria meningitidis. Vakcína nebude chránit proti žádným jiným séroskupinám Neisseria meningitidis. Stejně jako u jiných vakcín nemusí vakcína MenQuadfi chránit všechny očkované. U vakcíny MenQuadfi a dalších kvadrivalentních vakcín proti meningokokům byl hlášen pokles titrů sérových baktericidních protilátek proti séroskupině A při použití lidského komplementu v testu (hSBA). Klinický význam tohoto pozorování není znám. Nicméně, pokud se však očekává, že jedinec bude ve zvláštním riziku expozice séroskupině A a dostal dávku vakcíny MenQuadfi více než před jedním rokem, lze zvážit podání posilovací dávky. Po podání jedné dávky vakcíny MenQuadfi batolatům, která v kojeneckém věku dostávala konjugovanou vakcínu proti meningokokům séroskupiny C (MenC-CRM), byly pozorovány nižší geometrické průměrné titry hSBA (GMT) proti séroskupině A. Míra séroprotekce byla nicméně mezi léčebnými skupinami srovnatelná (viz bod 5.1). Klinický význam tohoto pozorování není znám. Tento aspekt lze zvážit u jedinců s vysokým rizikem infekce MenA, kteří dostali vakcínu MenC-CRM v prvním roce života. Imunodeficience
- U pacientů podstupujících imunosupresivní léčbu nebo pacientů s imunodeficiencí lze očekávat, že nedojde k vyvolání odpovídající imunitní odpovědi (viz bod 4.5). U jedinců s familiárními deficity komplementu (například deficity C5 nebo C3) a u jedinců podstupujících léčbu, která inhibuje aktivaci terminálního komplementu (například ekulizumab), existuje zvýšené riziko invazivního onemocnění způsobeného séroskupinami A, C, W a Y Neisseria meningitidis, a to i v případě, že u nich po očkování vakcínou MenQuadfi dojde k tvorbě protilátek. O pacientech se sníženou imunitou nejsou k dispozici žádné údaje. Imunizace proti tetanu
Imunizace vakcínou MenQuadfi nenahrazuje rutinní imunizaci proti tetanu. Společné podávání vakcíny MenQuadfi s vakcínou obsahující tetanický toxoid nenaruší odpověď na tetanický toxoid ani nemá vliv na bezpečnost.
Obsah sodíku Tato vakcína obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v jedné dávce, to znamená, že je v podstatě „bez sodíku“. 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Použití s jinými vakcínami
- V případě současného podání se musí vakcíny aplikovat do různých končetin a musí se použít samostatné injekční stříkačky.
Ve věkové kategorii 12-23 měsíců lze vakcínu MenQuadfi podávat současně s vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR) + vakcínou proti planým neštovicím (V), s kombinovanými vakcínami proti záškrtu, tetanu, černému kašli (acelulární) (DTaP), včetně kombinovaných vakcín obsahujících DTaP a antigen hepatitidy B (HBV), s inaktivovanou vakcínou proti polioviru (IPV) nebo s vakcínou
proti Haemophilus influenzae typu b (Hib), například vakcínou DTaP-IPV-HB-Hib (Hib konjugovaný na tetanický toxoid) a s 13valentní pneumokokovou polysacharidovou konjugovanou vakcínou (PCV-13).
Současné podání vakcíny proti meningokokům séroskupiny B nemělo žádný vliv na imunitní odpověď na vakcínu MenQuadfi.
Vakcínu MenQuadfi lze podat současně s PCV-13. Při souběžném podání byly pozorovány nižší GMT hSBA v den 30 po podání dávky pro séroskupinu A. Klinický význam tohoto pozorování není znám. Jako preventivní opatření u dětí ve věku 12-23 měsíců s vysokým rizikem onemocnění vyvolaného séroskupinou A může být zváženo samostatné podání vakcín MenQuadfi a PCV-13.
Vakcínu MenQuadfi lze od 10 do 17 let podávat společně s vakcínou proti záškrtu, tetanu, černému kašli (acelulární komponenta), (adsorbovaná, se sníženým obsahem antigenu (antigenů)) (Tdap) nebo Tdap a inaktivovanou vakcínou proti polioviru (Tdap-IPV), a 4valentní vakcínou proti lidskému papilomaviru (rekombinantní, adsorbovaná) (4vHPV) nebo 9valentní vakcínou proti HPV (9vHPV). Avšak protilátkové odpovědi na některé z antigenů mohou být ovlivněny společným podáváním.
Děti a dospívající ve věku 10–17 let dosud neočkovaní meningokokovou vakcínou měli non-inferiorní odpověď na PT a nižší protilátkové odpovědi na FHA, PRN a FIM, jestliže byla vakcína Tdap podávána současně s vakcínami MenQuadfi a 4vHPV ve srovnání se současným podáváním se samotnou vakcínou 4vHPV (imunitní odpověď hodnocena po dokončení celé série HPV). Klinické důsledky pozorovaných odpovědí antigenu pertuse pozorované také u jiných kvadrivalentních meningokokových konjugovaných vakcín nejsou známy.
Současné podávání vakcíny MenQuadfi s Tdap-IPV a 9vHPV u dětí a dospívajících ve věku 10-17 let vedlo k nižším GMT a nižší míře sérových odpovědí pro séroskupinu A, nižším GMT pro séroskupinu W, nižším odpovědím na inaktivovanou obrnu typu 1 a 3, záškrt, a anti-HPV typu 6 a 58 (imunitní odpověď hodnocena po první dávce 9vHPV) ve srovnání s případem, kdy byla vakcína MenQuadfi podávána postupně s Tdap-IPV a 9vHPV. Klinický význam pozorovaných snížených odpovědí titru není jasný. Může být zváženo sekvenční podávání vakcíny MenQuadfi s Tdap-IPV a 9vHPV (např. u dětí a dospívajících s vyšším rizikem).
Současně podávané vakcíny je třeba vždy aplikovat na různá místa, přednostně protilehlá. Současné podání vakcíny MenQuadfi a jiných než výše uvedených vakcín nebylo studováno. Použití se systémovými imunosupresivními léčivými přípravky U pacientů podstupujících imunosupresivní léčbu lze očekávat, že nedojde k vyvolání odpovídající imunitní odpovědi (viz také bod 4.4).
- 4.6 Fertilita, těhotenství a kojení Těhotenství
O použití vakcíny MenQuadfi u těhotných žen existuje omezené množství údajů. Studie reprodukční toxicity na zvířatech nenaznačují přímé ani nepřímé škodlivé účinky (viz bod 5.3). Vakcína MenQuadfi
- má být použita během těhotenství pouze tehdy, pokud očekávané přínosy pro matku převáží nad možnými riziky, včetně rizika pro plod.
Kojení Není známo, zda se vakcína MenQuadfi vylučuje do lidského mateřského mléka. Vakcína MenQuadfi se
-
má v období kojení použít jen tehdy, pokud možné přínosy převáží potenciální rizika. Fertilita
-
U samic králíka byly provedeny studie vývojové a reprodukční toxicity. Nebyly pozorovány žádné účinky na páření nebo fertilitu samic. Fertilita samců nebyla hodnocena v žádné studii (viz bod 5.3).
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Vakcína MenQuadfi nemá žádný nebo má jen zanedbatelný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Některé z nežádoucích účinků zmíněných v bodu 4.8 „Nežádoucí účinky“ mohou dočasně ovlivnit schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinkySouhrn bezpečnostního profilu
Bezpečnost jedné dávky vakcíny MenQuadfi u jedinců ve věku 12 měsíců a starších byla hodnocena v klinických studiích, ve kterých 6 308 subjektů dostalo buď první dávku (n=5 906) nebo posilovací dávku (n = 402) vakcíny MenQuadfi. Uvedený počet zahrnoval 1 389 batolat ve věku 12 až 23 měsíců, 498 dětí ve věku 2 až 9 let, 2 289 dětí a dospívajících ve věku 10 až 17 let, 1 684 dospělých ve věku 18 až 55 let, 199 starších dospělých ve věku 56 až 64 let a 249 jedinců vyššího věku nad 65 let. Z nich 392 dospívajících dostalo vakcínu MenQuadfi společně s Tdap a 4vHPV a 589 batolat dostalo vakcínu MenQuadfi společně s MMR+V (n = 189), DTaP-IPV-HB-Hib (n = 200) nebo PCV-13 (n = 200).
Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky do 7 dnů po vakcinaci jednou dávkou samotné vakcíny MenQuadfi u batolat ve věku od 12 do 23 měsíců byly podrážděnost (36,7 %) a citlivost v místě injekce (30,6 %) a ve věku 2 let a více to byla bolest v místě injekce (38,7 %) a myalgie (30,5 %). Tyto nežádoucí účinky byly většinou mírné nebo střední intenzity. Četnosti nežádoucích účinků po posilovací dávce vakcíny MenQuadfi u dospívajících a dospělých starších 15 let byly srovnatelné s nežádoucími účinky pozorovanými u dospívajících a dospělých, kteří dostali první dávku vakcíny MenQuadfi.
Výskyt nežádoucích účinků u batolat do 7 dnů po očkování byl srovnatelný, pokud byly vakcíny MMR+V podány současně s vakcínou MenQuadfi nebo bez ní a pokud byla vakcína DTaP-IPV-HB-Hib podána s vakcínou MenQuadfi nebo bez ní. Celkově byla míra nežádoucích účinků vyšší u batolat, která dostala vakcínu PCV-13 současně s vakcínou MenQuadfi (36,5 %), než u batolat, která dostala samotnou vakcínu PCV-13 (17,2 %).
Dětem a dospívajícím ve věku 10-17 let byla podávána buď vakcína MenQuadfi samotná (n=171) nebo MenQuadfi současně s Tdap-IPV a první dávkou 9vHPV (n=116). Míra bolesti v místě injekce byla v místě injekce 9vHPV vyšší, když byly podávány současně s Tdap-IPV a MenQuadfi (83,6 %) ve srovnání s podáním Tdap-IPV a 9vHPV bez MenQuadfi (67,3 %). Celkově byla míra a intenzita nežádoucích účinků mezi těmito dvěma skupinami srovnatelná.
Dospívajícím a dospělým ve věku 13-26 let, kteří byli před 3-6 lety očkováni vakcínou MenQuadfi, byla podána vakcína MenQuadfi společně s vakcínou proti meningokokům séroskupiny B (MenB), MenB (rekombinantní, adsorbovaná) (n = 93) nebo MenB (rDNA, komponentní, adsorbovaná) (n = 92). Míra a intenzita systémových nežádoucích reakcí během 7 dnů po očkování měly tendenci být vyšší, pokud byla vakcína MenQuadfi podávána současně s vakcínou MenB, než když byla vakcína MenQuadfi podávána samostatně. Nejčastější vyvolanou systémovou nežádoucí reakcí byla myalgie mírné intenzity, která se vyskytovala častěji u dospívajících a dospělých, kteří dostávali vakcínu MenQuadfi a MenB současně (MenB [rekombinantní, adsorbovaná], 65,2 %; nebo MenB [rDNA, komponentní, adsorbovaná], 63 %) ve srovnání s těmi, kteří dostávali vakcínu MenQuadfi samostatně (32,8 %).
Tabulkový seznam nežádoucích účinků Následující níže uvedené nežádoucí účinky byly zjištěny v klinických studiích prováděných s vakcínou MenQuadfi při podávání přípravku samotného subjektům ve věku 2 let a starším a po uvedení na trh. Bezpečnostní profil pozorovaný u batolat ve věku 12 až 23 měsíců je uveden v části pediatrická populace. Nežádoucí účinky jsou uvedeny podle tříd orgánových systémů MedDRA a frekvence podle následujících kategorií četnosti: Velmi časté (≥ 1/10); Časté (≥ 1/100 až < 1/10); Méně časté (≥ 1/1 000 až < 1/100); Vzácné (≥ 1/10 000 až < 1/1 000); Velmi vzácné (< 1/10 000); Není známo (z dostupných údajů nelze určit).
- V každé frekvenční skupině jsou nežádoucí účinky uvedeny podle klesající závažnosti.
Tabulka 1: Nežádoucí účinky po podání vakcíny MenQuadfi z klinických hodnocení a po uvedenína trh u subjektů ve věku 2 let a starších
| MedDRA třída orgánových systémů | Frekvence | Nežádoucí účinky |
|---|---|---|
| Poruchy krve a lymfatického systému | Vzácné | Lymfadenopatie |
| Poruchy imunitního systému | Velmi vzácné | Anafylaxe |
| Poruchy imunitního systému | Není známo | Hypersenzitivita |
| Poruchy nervového systému<br><br> | Velmi časté | Bolest hlavy |
| Poruchy nervového systému<br><br> | Méně časté | Závrať |
| Poruchy nervového systému<br><br> | Není známo | Febrilní křeče, epileptické záchvaty |
| Gastrointestinální poruchy<br><br> | Méně časté | Zvracení, nauzea |
| Gastrointestinální poruchy<br><br> | Vzácné | Průjem, bolest žaludku |
| Poruchy kůže a podkožní tkáně | Vzácné | Kopřivka, pruritus, vyrážka |
| Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně<br><br> | Velmi časté | Myalgie |
| Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně<br><br> | Vzácné | Bolest v končetině |
| Celkové poruchy a reakce v místě aplikace<br><br> | Velmi časté | Malátnost |
| Celkové poruchy a reakce v místě aplikace<br><br> | Velmi časté | Bolest v místě injekce |
| Celkové poruchy a reakce v místě aplikace<br><br> | Časté | Horečka |
| Celkové poruchy a reakce v místě aplikace<br><br> | Časté | V místě injekce: otok, erytém |
| Celkové poruchy a reakce v místě aplikace<br><br> | Méně časté | Únava |
| Celkové poruchy a reakce v místě aplikace<br><br> | Méně časté | V místě injekce: pruritus, teplo, podlitina, vyrážka |
| Vzácné<br><br> | Zimnice, bolest v axile | |
|---|---|---|
| Vzácné<br><br> | V místě injekce: indurace |
Pediatrická populace Bezpečnostní profil vakcíny MenQuadfi u dětí a dospívajících od 2 do 17 let byl obecně srovnatelný s profilem u dospělých. Erytém v místě injekce a otok v místě injekce vakcíny MenQuadfi byly hlášeny častěji u dětí od 2 do 9 let (velmi často), než u starších věkových skupin. U batolat ve věku od 12 do 23 měsíců byly častěji než ve vyšších věkových skupinách hlášeny erytém a otok v místě injekce vakcíny MenQuadfi (velmi často), zvracení (často) a průjem (často). Následující další reakce uvedené níže v Tabulce 2 byly hlášeny po podání vakcíny MenQuadfi u batolat během klinických hodnocení a po uvedení na trh.
Tabulka 2: Nežádoucí účinky po podání vakcíny MenQuadfi z klinických hodnocení a po uvedenína trh u subjektů ve věku od 12 do 23 měsíců
| MedDRA třída orgánových systémů | Frekvence | Nežádoucí účinky |
|---|---|---|
| Poruchy imunitního systému<br><br> | Velmi vzácné | Anafylaxe |
| Poruchy imunitního systému<br><br> | Není známo | Hypersenzitivita |
| Poruchy metabolismu a výživy | Velmi časté | Ztráta chuti k jídlu |
| Psychiatrické poruchy<br><br> | Velmi časté | Podrážděnost |
| Psychiatrické poruchy<br><br> | Méně časté | Insomnie |
| Poruchy nervového systému | Velmi časté | Ospalost |
| Poruchy nervového systému | Není známo | Febrilní křeče, epileptické záchvaty |
| Gastrointestinální poruchy | Časté | Zvracení, průjem |
| Poruchy kůže a podkožní tkáně | Méně časté | Kopřivka |
| Celkové poruchy a reakce v místě aplikace | Velmi časté<br><br> | Abnormální pláč |
| Celkové poruchy a reakce v místě aplikace | Velmi časté<br><br> | V místě injekce: citlivost/bolest, erytém, otok |
| Celkové poruchy a reakce v místě aplikace | Časté | Horečka |
| Celkové poruchy a reakce v místě aplikace | Méně časté | V místě injekce: pruritus, indurace, podlitiny, vyrážka |
Starší populace Celkově byly do 7 dnů po vakcinaci jednou dávkou vakcíny MenQuadfi pozorovány u starších dospělých (ve věku 56 let a starších) tytéž nežádoucí účinky v místě vpichu a systémové nežádoucí účinky, ale s nižší frekvencí než u mladších dospělých (18 až 55 let), s výjimkou pruritu v místě injekce, který byl u starších dospělých častější (s frekvencí Časté). Tyto nežádoucí účinky byly většinou mírné nebo střední intenzity.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.
4.9 Předávkování
Předávkování přípravkem MenQuadfi není pravděpodobné vzhledem k tomu, že je balen do jednodávkových injekčních lahviček. V případě předávkování se doporučuje monitorovat vitální funkce a nasadit možnou symptomatickou léčbu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
- 5.1 Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: meningokokové vakcíny, ATC kód: J07AH08 Mechanismus účinku
Antikapsulární meningokokové protilátky chrání proti meningokokovým onemocněním cestou komplementem zprostředkované baktericidní aktivity. Vakcína MenQuadfi indukuje produkci baktericidních protilátek specifických pro kapsulární polysacharidy séroskupin A, C, W a Y Neisseria meningitidis.
Imunogenita Imunogenita jedné dávky vakcíny MenQuadfi při základním očkování u batolat (ve věku 12-23 měsíců), dětí a dospívajících (ve věku 2-17 let), dospělých (ve věku 18-55 let) a starších dospělých (ve věku 56 let a starších) byla hodnocena v 6 pivotních studiích a ve 2 doplňujících studiích u batolat (ve věku 12-23
- měsíců) a dětí a dospívajících (ve věku 10-17 let). Imunogenita jedné dávky vakcíny MenQuadfi při použití při posilovacím očkování byla hodnocena v jedné pivotní studii (u subjektů ve věku 15-55 let) a ve čtyřech dalších studiích: ve dvou studiích u dětí 3 roky a 5 let po jejich základním očkování jako batolat ve věku 12 až 23 měsíců, v jedné studii u dospívajících a dospělých 3–6 let po jejich základním očkování a jedné u starších dospělých 3, 5 a 6–7 let po jejich základním očkování ve věku ≥ 56 let. Kromě toho jsou v těchto dalších studiích k dispozici klinické údaje o perzistenci protilátek po dobu nejméně 3 let a až 7 let po základním očkování vakcínou MenQuadfi.
Analýzy primární imunogenity byly prováděny měřením baktericidní aktivity séra (SBA) s použitím lidského séra jako zdroje exogenního komplementu (hSBA). Údaje o králičím komplementu (rSBA) jsou k dispozici v podsouborech ve všech věkových skupinách a všeobecně kopírují trendy pozorované u údajů z humánního komplementu (hSBA). Kromě toho byla u všech subjektů hodnocena primární imunogenita měřená pomocí hSBA a rSBA pro séroskupinu C ve studii MEQ00065 [NAA0000000].
Imunogenita u batolat ve věku 12 až 23 měsíců Imunogenita u subjektů ve věku 12 až 23 měsíců byla hodnocena ve 3 klinických studiích (MET51 [NAA0000000], MET57 [NAA0000000]) a MEQ00065 [NAA0000000]).
MET51 byla provedena u subjektů, které buď ještě nikdy nebyly proti meningokoku očkovány, nebo jim v prvním roce života jako základní očkování byly podány monovalentní konjugované vakcíny proti meningokoku C (viz tabulka 3).
- Tabulka 3: Srovnání baktericidních protilátkových odpovědí na vakcínu MenQuadfi a MenACWY-TT 30 dnů po vakcinaci subjektů, které dosud proti meningokoku nebyly očkovány, nebo kombinovaných subjektů (bez předchozího očkování + základní očkování vakcínou MenC) ve věku 12 až 23 měsíců (studie MET51*)
| Cílový parametr podle séroskupiny | MenQuadfi (95% CI) Dosud neočkovaní | MenACWY-TT (95% CI) Dosud neočkovaní | MenQuadfi (95% CI) Kombinovaná (Dosud neočkovaní+ základní očkování vakcínou MenC) | MenACWY-TT (95% CI) Kombinovaná (Dosud neočkovaní+ základní očkování vakcínou MenC) |
|---|---|---|---|---|
| A | n=293 | n=295 | n=490 | n=393-394 |
| % ≥1:8 (séroprotekce)** | 90,8 (86,9; 93,8) | 89,5 (85,4; 92,7) | 90,4 (87,4; 92,9) | 91,6 (88,4; 94,2) |
| % séroodpovědi | 76,8 (71,5; 81,5) | 72,5 (67,1; 77,6) | 76,5 (72,5; 80,2) | 77,1 (72,6; 81,2) |
| hSBA GMT | 28,7 (25,2; 32,6) | 28,0 (24,4; 32,1) | 29,9 (26,9; 33,2) | 34,5 (30,5; 39,0) |
| C | n=293 | n=295 | n=489 | n=393-394 |
| % ≥1:8 (séroprotekce)** | 99,3 (97,6; 99,9) | 81,4 (76,4; 85,6) | 99,2 (97,9; 99,8) | 85,5 (81,7; 88,9) |
| % séroodpovědi | 98,3 (96,1; 99,4) | 71,5 (66,0; 76,6) | 97,1 (95,2; 98,4) | 77,4 (72,9; 81,4) |
| hSBA GMT | 436 (380; 500) | 26,4 (22,5; 31,0) | 880 (748; 1035) | 77,1 (60,7; 98,0) |
| W | n=293 | n=296 | n=489 | n=393-394 |
| % ≥1:8 (séroprotekce)** | 83,6 (78,9; 87,7) | 83,4 (78,7; 87,5) | 84,9 (81,4; 87,9) | 84,0 (80,0; 87,5) |
| % séroodpovědi | 67,6 (61,9; 72,9) | 66,6 (60,9; 71,9) | 70,8 (66,5; 74,8) | 68,4 (63,6; 73,0) |
| hSBA GMT | 22,0 (18,9; 25,5) | 16,4 (14,4; 18,6) | 24,4 (21,8; 27,5) | 17,7 (15,8; 19,8) |
| Y | n=293 | n=296 | n=488-490 | n=394-395 |
| % ≥1:8 (séroprotekce)** | 93,2 (89,7; 95,8) | 91,6 (87,8; 94,5) | 94,3 (91,8; 96,2) | 91,6 (88,5; 94,2) |
| % séroodpovědi | 81,9 (77,0; 86,1) | 79,1 (74,0; 83,5) | 84,8 (81,3; 87,9) | 78,9 (74,6; 82,9) |
| hSBA GMT | 38,0 (33,0; 43,9) | 32,2 (28,0; 37,0) | 41,7 (37,5; 46,5) | 31,9 (28,4; 36,0) |
- *Identifikátor klinického hodnocení NAA0000000 n: počet subjektů dle analýzy setu podle protokolu, s platnými sérologickými výsledky. Počet subjektů se liší v závislosti na časových bodech a séroskupině. 95% CI jednoho podílu vypočítaný exaktní binomickou metodou.
- **Splněno kritérium non-inferiority
Odpověď u účastníků již dříve očkovaných konjugovanými vakcínami MenC v prvním roce života Většina batolat, kterým bylo podáno základní očkování monovalentní meningokokovou vakcínou C (ve věku od 12 do 23 měsíců) ve studii MET51 (NAA0000000), měla titry hSBA ≥1:8 ve skupině MenQuadfi (n = 198) (≥ 86,7 %) a ve skupině MenACWY-TT (n = 99) (≥ 85,7 %) 30. den po vakcinaci. Tato batolata byla očkována v kojeneckém věku buď vakcínou MenC-TT nebo vakcínou MenC-CRM. Míry postvakcinační séroprotekce byly srovnatelné mezi MenQuadfi a MenACWY-TT u všech séroskupin bez ohledu na to, zda bylo či nebylo provedeno základní očkování.
- U subjektů se základním očkováním vakcínou MenC-CRM byly hodnoty GMT pro séroskupinu A nižší ve skupině MenQuadfi (n = 49) než ve skupině MenACWY-TT (n = 25) [12,0 (8,23; 17,5) vs 42,2 (25,9; 68,8)]. Po podání vakcíny MenQuadfi byly míry séroprotekce (titry hSBA ≥ 1:8) u subjektů s primární vakcinací MenC-CRM nižší, ale stále srovnatelné pro séroskupiny A a W ve srovnání s hodnotami ve skupině MenACWY-TT [A: 68,8% (53,7; 81,3) vs 96,0% (79,6; 99,9)]; W: 68,1% (52,9; 80,9) vs 79,2% (57,8; 92,9)]. Míra séroprotekce pro séroskupinu Y byla vyšší, ale stále srovnatelná se skupinou MenACWY-TT [95,8 % (85,7; 99,5) vs 80,0 % (59,3; 93,2)]. Míry séroprotekce pro séroskupinu C byly srovnatelné v obou skupinách [95,7% (85,5; 99,5) vs. 92,0% (74,0; 99,0)]. Klinický význam těchto výsledků není znám. Tento aspekt může být zvažován u jedinců s vysokým rizikem infekce MenA, kteří dostali vakcínu MenC-CRM v prvním roce života.
MET57 (NAA0000000) byla prováděna u batolat ve věku od 12 do 23 měsíců, která dosud nebyla proti meningokoku očkována, s cílem hodnotit imunogenitu současného podání MenQuadfi s pediatrickými vakcínami (MMR+V, DTaP-IPV-HB-Hib nebo PCV-13). Celkově byla míra séroprotekce po očkování hSBA u subjektů, které dostaly vakcínu MenQuadfi, vysoká pro všechny séroskupiny (mezi 88,9 % a 100 %). Míra séroodpovědi a séroprotekce pro séroskupinu A byla srovnatelná, když byla vakcína MenQuadfi podána společně s PCV-13 a samostatně (56,1%, [95% CI 48,9; 63,2] a 83,7% [95% CI 77,7; 88,6] vs. 71,9% [95% CI 61,8; 80,6] a 90,6% [95% CI 82,9; 95,6]). Při souběžném podání vakcíny MenQuadfi s PCV-13 (n = 196) byly rozdíly v hSBA GMT pro séroskupinu A ve srovnání s tím, kdy byla vakcína MenQuadfi podána samostatně (n = 96) (24,6 [95% CI 20,2; 30,1] a 49,0 [95% CI 36,8; 65,3]). Klinický význam těchto výsledků není znám, ale toto pozorování lze vzít v úvahu u jedinců s vysokým rizikem infekce MenA a očkování vakcínami MenQuadfi a PCV-13 se následně může provádět samostatně.
- Studie MEQ00065 (NAA0000000) byla provedena u batolat ve věku 12 až 23 měsíců, která nebyla dosud očkována vakcínou proti meningokokům, k vyhodnocení imunogenity séroskupiny C pomocí testů hSBA a rSBA po podání jedné dávky vakcíny MenQuadfi ve srovnání s vakcínou MenACWY-TT nebo MenC-TT.
Superiorita vakcíny MenQuadfi byla prokázána ve srovnání s vakcínou MenACWY-TT u míry séroprotekce hSBA a hSBA a rSBA GMT vůči meningokokové séroskupině C. Non-inferiorita byla prokázána u míry séroprotekce rSBA vůči meningokokové séroskupině C.
Superiorita vakcíny MenQuadfi byla také prokázána ve srovnání s vakcínou MenC-TT u rSBA a hSBA GMT vůči meningokokové séroskupině C a non-inferiorita byla prokázána u míry séroprotekce rSBA a hSBA vůči meningokokové séroskupině C (viz tabulka 4).
Tabulka 4: Srovnání odpovědí baktericidních protilátek hSBA a rSBA pro séroskupinu C u vakcínMenQuadfi, MenACWY-TT a MenC-TT 30 dní po vakcinaci subjektů dosud neočkovanýchmeningokokovou vakcínou ve věku 12 až 23 měsíců (studie MEQ00065*)
| Cílové parametry | MenQuadfi (95% CI) | MenACWY-TT (95% CI) | MenC-TT (95% CI) | MenQuadfi (95% CI) | MenACWYTT (95% CI) | MenC-TT (95% CI) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cílové parametry | hSBA | hSBA | hSBA | rSBA | rSBA | rSBA |
| n = 214 | n = 211 | n = 216 | n = 213 | n = 210 | n = 215 | |
| % ≥1:8 (séroprotekce) | 99,5#§ (97,4; 100) | 89,1 (84,1; 93,0) | 99,5 (97,4; 100) | 100¶ (98,3; 100) | 94,8 (90,8; 97,4) | 100 (98,3; 100) |
| % séroodpovědi | 99,5 (97,4; 100) | 83,4 (77,7; 88,2) | 99,1 (96,7; 99,9) | 99,5 (97,4; 100) | 92,9 (88,5; 95,9) | 99,5 (97,4; 100) |
| GMTs | 515$ (450; 591) | 31,6 ( 26,5; 37,6) | 227 (198; 260) | 2143<br><br>¥<br><br>(1870; 2456) | 315 (252; 395) | 1624 (1425; 1850) |
- Identifikátor klinického hodnocení NAA0000000 # prokázána superiorita MenQuadfi oproti MenACWY-TT (míra séroprotekce hSBA) § prokázána non-inferiorita MenQuadfi oproti MenC-TT (míra séroprotekce hSBA) $ prokázána superiorita MenQuadfi oproti MenACWY-TT a MenC-TT (hSBA GMTs) ¶ prokázána non-inferiorita MenQuadfi oproti MenACWY-TT a MenC-TT (míra séroprotekce rSBA) ¥ prokázána superiorita MenQuadfi oproti MenACWY-TT a MenC-TT (rSBA GMTs) n: počet subjektů ve skupině analýzy podle protokolu, s platnými sérologickými výsledky 95% CI jednoho podílu vypočítaný exaktní binomickou metodou
Imunogenita u dětí ve věku od 2 do 9 let Imunogenita u subjektů ve věku od 2 do 9 let byla hodnocena ve studii MET35 (NAA0000000) (účastníci byli stratifikováni podle věku 2 až 5 a 6 až 9 let) porovnávající séroodpovědi po podání buď vakcíny MenQuadfi, nebo vakcíny MenACWY-CRM. Celkově byla u subjektů ve věku 2 až 9 let prokázána imunitní non-inferiorita založená na sérologické odpovědi hSBA u vakcíny MenQuadfi ve srovnání s vakcínou MenACWY-CRM u všech čtyř séroskupin.
Tabulka 5: Srovnání baktericidních protilátkových odpovědí na vakcínu MenQuadfia MenACWY-TT 30 dnů po vakcinaci subjektů ve věku 2 až 5 a 6 až 9 let, které dosudproti meningokoku nebyly očkovány (studie MET35*)
| 2-5 let věku | 2-5 let věku | 2-5 let věku | 6-9 let věku | 6-9 let věku |
|---|---|---|---|---|
| Cílový parametr podle séroskupiny | MenQuadfi (95% CI) | MenACWY-CRM (95% CI) | MenQuadfi (95% CI) | MenACWY-CRM (95% CI) |
| A | n = 227-228 | n = 221 | n = 228 | n = 237 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 84,6 (79,3; 89,1) | 76,5 (70,3; 81,9) | 88,2 (83,2; 92,0) | 81,9 (76,3; 86,5) |
| 2-5 let věku | 2-5 let věku | 2-5 let věku | 6-9 let věku | 6-9 let věku |
|---|---|---|---|---|
| Cílový parametr podle séroskupiny | MenQuadfi (95% CI) | MenACWY-CRM (95% CI) | MenQuadfi (95% CI) | MenACWY-CRM (95% CI) |
| % séroodpovědi | 52,4 (45,7; 59,1) | 44,8 (38,1; 51,6) | 58,3 (51,6; 64,8) | 50,6 (44,1; 57,2) |
| hSBA GMT | 21,6 (18,2; 25,5) | 18,9 (15,5; 23,0) | 28,4 (23,9; 33,8) | 26,8 (22,0; 32,6) |
| C | n = 229 | n = 222-223 | n = 229 | n = 236 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 97,4 (94,4; 99,0) | 64,6 (57,9; 70,8) | 98,3 (95,6; 99,5) | 69,5 (63,2; 75,3) |
| % séroodpovědi | 94,3 (90,5; 96,9) | 43,2 (36,6; 50,0) | 96,1 (92,7; 98,2) | 52,1 (45,5; 58,6) |
| hSBA GMT | 208 (175; 246) | 11,9 (9,79; 14,6) | 272 (224; 330) | 23,7 (18,2; 31,0) |
| W | n = 229 | n = 222 | n = 229 | n = 237 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 90,8 (86,3; 94,2) | 80,6 (74,8; 85,6) | 98,7 (96,2; 99,7) | 91,6 (87,3; 94,8) |
| % séroodpovědi | 73,8 (67,6; 79,4) | 61,3 (54,5; 67,7) | 83,8 (78,4; 88,4) | 66,7 (60,3; 72,6) |
| hSBA GMT | 28,8 (24,6; 33,7) | 20,1 (16,7; 24,2) | 48,9 (42,5; 56,3) | 33,6 (28,2; 40,1) |
| Y | n = 229 | n = 222 | n = 229 | n = 237 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 97,8 (95,0; 99,3) | 86,9 (81,8; 91,1) | 99,1 (96,9; 99,9) | 94,5 (90,8; 97,0) |
| % séroodpovědi | 88,2 (83,3; 92,1) | 77,0 (70,9; 82,4) | 94,8 (91,0; 97,3) | 81,4 (75,9; 86,2) |
| hSBA GMT | 49,8 (43,0; 57,6) | 36,1 (29,2; 44,7) | 95,1 (80,2; 113) | 51,8 (42,5; 63,2) |
*Identifikátor klinického hodnocení NAA0000000 n: počet subjektů dle analýzy setu podle protokolu, s platnými sérologickými výsledky. Počet subjektů se liší v závislosti na časových bodech a séroskupině. 95% CI jednoho podílu vypočítaný exaktní binomickou metodou.
Imunogenita u dětí a dospívajících od 10 do 17 let Imunogenita u subjektů ve věku od 10 do 17 let byla hodnocena ve 3 studiích porovnávajících séroodpovědi po podání vakcíny MenQuadfi v porovnání s vakcínou MenACWY-CRM (MET50 [NAA0000000]) nebo vakcínou MenACWY-DT (MET43[NAA0000000]) nebo porovnávající séroprotekci po podání vakcíny MenQuadfi ve srovnání s MenACWY-TT (MEQ00071) [NAA0000000]).
Studie MET50 byla prováděna u subjektů, které dosud nedostaly žádnou meningokokovou vakcínu, a hodnotila séroodpovědi po podání samotné vakcíny MenQuadfi, samotné vakcíny MenACWY-CRM, vakcíny MenQuadfi podané společně s Tdap a 4vHPV, nebo samotné Tdap a 4vHPV.
Tabulka 6: Srovnání baktericidních protilátkových odpovědí na podání vakcín MenQuadfi aMenACWY-CRM 30 dnů po vakcinaci subjektů ve věku 10 až 17 let, které dosud protimeningokoku nebyly očkovány (studie MET50*)
| Cílový parametr podle séroskupiny | MenQuadfi (95% CI) | MenQuadfi (95% CI) | MenACWY-CRM (95% CI) | MenACWY-CRM (95% CI) |
|---|---|---|---|---|
| A | n = 463 | n = 463 | n = 464 | n = 464 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 93,5 | (90,9; 95,6) | 82,8 | (79,0; 86,1) |
| % séroodpovědi**# | 75,6 | (71,4; 79,4) | 66,4 | (61,9; 70,7) |
| hSBA GMT | 44,1 | (39,2; 49,6) | 35,2 | (30,3; 41,0) |
| C | n = 462 | n = 462 | n = 463 | n = 463 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 98,5 | (96,9; 99,4) | 76,0 | (71,9; 79,8) |
| % séroodpovědi**# | 97,2 | (95,2; 98,5) | 72,6 | (68,3; 76,6) |
| hSBA GMT | 387 | (329; 456) | 51,4 | (41,2; 64,2) |
| W | n = 463 | n = 463 | n = 464 | n = 464 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 99,1 | (97,8; 99,8) | 90,7 | (87,7; 93,2) |
| % séroodpovědi**# | 86,2 | (82,7; 89,2) | 66,6 | (62,1; 70,9) |
| hSBA GMT | 86,9 | (77,8; 97,0) | 36,0 | (31,5; 41,0) |
| Y | n = 463 | n = 463 | n = 464 | n = 464 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 97,2 | (95,2; 98,5) | 83,2 | (79,5; 86,5) |
| % séroodpovědi**# | 97,0 | (95,0; 98,3) | 80,8 | (76,9; 84,3) |
| hSBA GMT | 75,7 | (66,2; 86,5) | 27,6 | (23,8; 32,1) |
- *Identifikátor klinického hodnocení NAA0000000 n: počet subjektů dle analýzy setu podle protokolu, s platnými sérologickými výsledky. 95% CI jednoho podílu vypočítaný exaktní binomickou metodou.
- **postvakcinační titry hSBA ≥1:8 pro subjekty s prevakcinačními titry < 1:8 nebo alespoň 4násobným zvýšením titrů hSBA z období před vakcinací do období po vakcinaci u subjektů s prevakcinačními titry hSBA ≥ 1:8 # Splněno kritérium non-inferiority.
Studie MET43 byla prováděna s cílem hodnotit imunogenicitu MenQuadfi v porovnání s MenACWY-DT u dětí, dospívajících a dospělých (ve věku od 10 do 55 let).
Tabulka 7: Srovnání baktericidních protilátkových odpovědí na podání vakcín MenQuadfi aMenACWY-DT 30 dnů po vakcinaci subjektů ve věku 10 až 17 let, které dosud proti meningokokunebyly očkovány (studie MET43*)
| Cílový parametr podle séroskupiny | MenQuadfi (95% CI) | MenQuadfi (95% CI) | MenACWY-DT (95% CI) | MenACWY-DT (95% CI) |
|---|---|---|---|---|
| A | n = 1 097 | n = 1 097 | n = 300 | n = 300 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 96,2 | (94,9; 97,2) | 89,0 | (84,9; 92,3) |
| % séroodpovědi** | 74,0 | (71,3; 76,6) | 55,3 | (49,5; 61,0) |
| hSBA GMT | 78 | (71,4; 85,2) | 44,2 | (36,4; 53,7) |
| C | n = 1 097-1 098 | n = 1 097-1 098 | n = 300 | n = 300 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 98,5 | (97,5; 99,1) | 74,7 | (69,3; 79,5) |
| % séroodpovědi** | 95,6 | (94,2; 96,8) | 53,3 | (47,5; 59,1) |
| hSBA GMT | 504 | (456; 558) | 44,1 | (33,7; 57,8) |
| W | n = 1 097 | n = 1 097 | n = 300 | n = 300 |
| Cílový parametr podle séroskupiny | MenQuadfi (95% CI) | MenQuadfi (95% CI) | MenACWY-DT (95% CI) | MenACWY-DT (95% CI) |
|---|---|---|---|---|
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 98,3 | (97,3; 99,0) | 93,7 | (90,3; 96,1) |
| % séroodpovědi** | 84,5 | (82,2; 86,6) | 72,0 | (66,6; 77,0) |
| hSBA GMT | 97,2 | (88,3; 107) | 59,2 | (49,1; 71,3) |
| Y | n = 1 097 | n = 1 097 | n = 300 | n = 300 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 99,1 | (98,3; 99,6) | 94,3 | (91,1; 96,7) |
| % séroodpovědi** | 95,6 | (94,2; 96,8) | 85,7 | (81,2; 89,4) |
| hSBA GMT | 208 | (189; 228) | 80,3 | (65,6; 98,2) |
- *Identifikátor klinického hodnocení NAA0000000 n: počet subjektů dle analýzy setu podle protokolu, s platnými sérologickými výsledky. Počet subjektů se liší v závislosti na časových bodech a séroskupině. 95% CI jednoho podílu vypočítaný exaktní binomickou metodou.
- **Splněno kritérium non-inferiority.
Studie MEQ00071 byla provedena u subjektů, kteří buď dosud nebyli očkováni meningokokovou vakcínou nebo byli primárně imunizováni MenC vakcínami před dosažením dvou let věku. Séroprotekce byla hodnocena 30 dní po podání buď samotné vakcíny MenQuadfi, samotné MenACWY TT, nebo vakcíny MenQuadfi společně podávané s Tdap-IPV a 9vHPV.
- Tabulka 8: Srovnání baktericidních protilátkových odpovědí na MenQuadfi a MenACWY-TT 30 dní po očkování u subjektů dosud neočkovaných meningokokovou vakcínou a subjektů primárně imunizovaných MenC ve věku 10 až 17 let (studie MEQ00071*)
| Cílový parametr podle séroskupiny | MenQuadfi (95% CI) | MenACWY-TT (95% CI) |
|---|---|---|
| A | n = 158-159 | n = 159-160 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce)** | 97,5 (93,7; 99,3) | 92,5 (87,3; 96,1) |
| % séroodpovědi | 88,0 (81,9; 92,6) | 75,5 (68,0; 81,9) |
| hSBA GMT | 78,2 (64,6; 94,7) | 56,0 (44,0; 71,2) |
| C | n = 158-159 | n = 160-161 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce)** | 100 (97,7; 100) | 95,0 (90,4; 97,8) |
| % séroodpovědi | 99,4 (96,5; 100) | 88,8 (82,8; 93,2) |
| hSBA GMT | 2 294 (1 675; 3 142) | 619 (411; 931) |
| W | n = 159 | n = 159 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce)** | 100 (97,7; 100) | 98,8 (95,6; 99,8) |
| % séroodpovědi | 93,1 (88,0; 96,5) | 81,4 (74,5; 87,1) |
| Cílový parametr podle séroskupiny | MenQuadfi (95% CI) | MenACWY-TT (95% CI) |
|---|---|---|
| hSBA GMT | 134 (109; 164) | 64,6 (52,5; 79,4) |
| Y | n = 158 | n = 160 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce )** | 99,4 (96,5; 100) | 98,1 (94,6; 99,6) |
| % séroodpovědi | 98,7 (95,5; 99,8) | 88,1 (82,1; 92,7) |
| hSBA GMT | 169 (141; 202) | 84.8 (68,3; 105) |
-
*Identifikátor klinického hodnocení NAA0000000 n: počet subjektů dle analýzy setu podle protokolu, s platnými sérologickými výsledky. Počet subjektů se liší v závislosti na časových bodech a séroskupině. 95% CI jednoho podílu vypočítaný exaktní binomickou metodou.
-
**Splněno kritérium non-inferiority.
-
V exploratorní analýze byla u nenáhodné podskupiny účastníků (n = 60) měřena imunitní odpověď a míra ochrany 6 a 30 dnů po současném podávání vakcíny MenQuadfi s Tdap-IPV a 9vHPV. Podíl subjektů se séroprotekcí pro séroskupinu A se během 6 dnů nezvýšil, zatímco většina subjektů měla séroprotekci proti séroskupinám C, W a Y (> 94 %). Po 30 dnech byly míry ochrany v této podskupině srovnatelné s celkovou studijní populací uvedenou v tabulce 8.
Odpověď u subjektů podle stavu očkování proti MenC Imunogenita séroskupiny C po podání jedné dávky vakcíny MenQuadfi ve srovnání s jednou dávkou MenACWY-TT byla hodnocena jak u subjektů dosud neočkovaných meningokokovou vakcínou, tak u subjektů primárně imunizovaných MenC (před dvěma roky věku) (MEQ00071). Celkově byla séroodpověď po vakcinaci a hSBA GMT proti séroskupině C vyšší u subjektů dosud neočkovaných meningokokovou vakcínou, které dostaly vakcínu MenQuadfi, než u subjektů, které dostaly MenACWY TT, přičemž míra séroprotekce měla rovněž vyšší tendenci. Mezi skupinami nebyly pozorovány žádné rozdíly v protilátkové odpovědi u jedinců primárně imunizovaných MenC.
Imunogenita u dospělých ve věku od 18 do 55 let Imunogenita u subjektů ve věku od 18 do 55 let byla hodnocena v studii MET43 (NAA0000000) porovnávající vakcínu MenQuadfi s MenACWY-DT.
- Tabulka 9: Srovnání baktericidních protilátkových odpovědí na podání vakcín MenQuadfi a MenACWY-DT 30 dnů po vakcinaci subjektů ve věku 18 až 55 let, které dosud proti meningokoku nebyly očkovány (studie MET43*)
| Cílový parametr podle séroskupiny | MenQuadfi (95% CI) | MenQuadfi (95% CI) | MenACWY-DT (95% CI) | MenACWY-DT (95% CI) |
|---|---|---|---|---|
| A | n = 1 406-1 408 | n = 1 406-1 408 | n = 293 | n = 293 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 93,5 | (92,1; 94,8) | 88,1 | (83,8; 91,5) |
| % séroodpovědi** | 73,5 | (71,2; 75,8) | 53,9 | (48,0; 59,7) |
| hSBA GMT | 106 | (97,2; 117) | 52,3 | (42,8; 63,9) |
| C | n = 1 406-1 408 | n = 1 406-1 408 | n = 293 | n = 293 |
| Cílový parametr podle séroskupiny | MenQuadfi (95% CI) | MenQuadfi (95% CI) | MenACWY-DT (95% CI) | MenACWY-DT (95% CI) |
|---|---|---|---|---|
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 93,5 | (92,0; 94,7) | 77,8 | (72,6; 82,4) |
| % séroodpovědi** | 83,4 | (81,4; 85,3) | 42,3 | (36,6; 48,2) |
| hSBA GMT | 234 | (210; 261) | 37,5 | (29,0; 48,5) |
| W | n = 1 408-1 410 | n = 1 408-1 410 | n = 293 | n = 293 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 94,5 | (93,2; 95,7) | 80,2 | (75,2; 84,6) |
| % séroodpovědi** | 77,0 | (74,7; 79,2) | 50,2 | (44,3; 56,0) |
| hSBA GMT | 75,6 | (68,7; 83,2) | 33,2 | (26,3; 42,0) |
| Y | n = 1 408-1 410 | n = 1 408-1 410 | n = 293 | n = 293 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 98,6 | (97,8; 99,1) | 81,2 | (76,3; 85,5) |
| % séroodpovědi** | 88,1 | (86,3; 89,8) | 60,8 | (54,9; 66,4) |
| hSBA GMT | 219 | (200; 239) | 54,6 | (42,3; 70,5) |
-
*Identifikátor klinického hodnocení NAA0000000 n: počet dle analýzy setu podle protokolu, s platnými sérologickými výsledky. Počet subjektů se liší v závislosti na časových bodech a séroskupině. 95% CI jednoho podílu vypočítaný exaktní binomickou metodou.
-
**Splněno kritérium non-inferiority. Imunogenita u dospělých ve věku 56 let a starších Imunogenita u dospělých ve věku ≥ 56 let (průměr 67,1 let, rozmezí 56,0–97,2 let) byla hodnocena ve
-
studii MET49 (NAA0000000) porovnávající imunogenitu vakcíny MenQuadfi s polysacharidovou vakcínou MenACWY.
-
Tabulka 10: Srovnání baktericidních protilátkových odpovědí na podání vakcíny MenQuadfi a polysacharidové meningokokové vakcíny MenACWY 30 dnů po vakcinaci subjektů ve věku 56 let a starších, které dosud proti meningokoku nebyly očkovány (studie MET49*)
| Cílový parametr podle séroskupiny | MenQuadfi (95% CI) | MenQuadfi (95% CI) | Polysacharidová vakcína MenACWY (95% CI) | Polysacharidová vakcína MenACWY (95% CI) |
|---|---|---|---|---|
| A | n = 433 | n = 433 | n = 431 | n = 431 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 89,4 | (86,1; 92,1) | 84,2 | (80,4; 87,5) |
| % séroodpovědi** | 58,2 | (53,4; 62,9) | 42,5 | (37,7; 47,3) |
| hSBA GMT | 55,1 | (46,8; 65,0) | 31,4 | (26,9; 36,7) |
| C | n = 433 | n = 433 | n = 431 | n = 431 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 90,1 | (86,9; 92,7) | 71,0 | (66,5; 75,2) |
| % séroodpovědi** | 77,1 | (72,9; 81,0) | 49,7 | (44,8; 54,5) |
| hSBA GMT | 101 | (83,8; 123) | 24,7 | (20,7; 29,5) |
| W | n = 433 | n = 433 | n = 431 | n = 431 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 77,4 | (73,1; 81,2) | 63,1 | (58,4; 67,7) |
| % séroodpovědi** | 62,6 | (57,8; 67,2) | 44,8 | (40,0; 49,6) |
| hSBA GMT | 28,1 | (23,7; 33,3) | 15,5 | (13,0; 18,4) |
| Y | n = 433 | n = 433 | n = 431 | n = 431 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 91,7 | (88,7; 94,1) | 67,7 | (63,1; 72,1) |
| % séroodpovědi** | 74,4 | (70,0; 78,4) | 43,4 | (38,7; 48,2) |
| hSBA GMT | 69,1 | (58,7; 81,4) | 21,0 | (17,4; 25,3) |
- *Identifikátor klinického hodnocení NAA0000000 n: počet subjektů dle analýzy setu podle protokolu, s platnými sérologickými výsledky. Počet účastníků se liší v závislosti na časových bodech a séroskupině. 95% CI jednoho podílu vypočítaný exaktní binomickou metodou.
- **Splněno kritérium non-inferiority. Perzistence imunitní odpovědi a odpověď na posilovací dávku vakcíny MenQuadfi
Byla hodnocena perzistence protilátek nejméně 3 roky a až 7 let po základním očkování u batolat, dospívajících a mladých dospělých a starších dospělých. Byla také hodnocena imunogenita posilovací dávky MenQuadfi.
Perzistence imunitní odpovědi a odpověď na posilovací dávku vakcíny MenQuadfi u dětí ve věku 4 až 5 let
Studie MET62 (NAA0000000) hodnotila přetrvávání protilátek po základní dávce, imunogenitu a bezpečnost posilovací dávky vakcíny MenQuadfi u dětí ve věku 4-5 let. Tyto děti dostaly před 3 lety ve věku 12-23 měsíců jednu dávku základního očkování vakcíny MenQuadfi nebo MenACWY-TT jako součást fáze II studie MET54. Přetrvávání protilátek před posilovací dávkou vakcíny MenQuadfi a posilovací imunitní odpověď byly zhodnoceny podle vakcíny (MenQuadfi nebo MenACWY-TT), jež děti dostaly před 3 lety (viz tabulka 11).
Pro vakcíny MenQuadfi nebo MenACWY-TT byly hSBA GMT vyšší pro všechny séroskupiny v D30 po základní dávce než 3 roky po základní dávce (D0 před posilovací dávkou). 3leté GMT po základní dávce (D0 před posilovací dávkou) byly vyšší než GMT před základní dávkou, což svědčí o dlouhodobém přetrvávání imunitní odpovědi.
Míry séroprotekce u všech séroskupin byly po posilovací dávce u dětí po základním očkování vakcínou MenQuadfi téměř 100%.
- Tabulka 11: Srovnání baktericidních protilátkových odpovědí 30 dní po posilovacím očkování a přetrvávání u dětí (4-5 let) po základním očkování před 3 lety vakcínou MenQuadfi nebo MenACWY-TT ve studii MET54* – (studie MET62**)
| Cílový parameter podle séroskupin y | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenACWY-TT (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenACWY-TT (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenACWY-TT (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi + MenACWY-TT (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi + MenACWY-TT (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi + MenACWY-TT (95% CI) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Perzistence#<br><br>n = 42 | Perzistence#<br><br>n = 42 | Posilovací očkování $<br><br>n = 40 | Perzistence#<br><br>n = 49 | Perzistence#<br><br>n = 49 | Posilovací očkování$<br><br>n = 44 | Perzistence#<br><br>n = 91 | Perzistence#<br><br>n = 91 | Posilovací očkování$<br><br>n = 84 | |
| D30-po základní dávce<br><br> | 3 roky po<br><br>základní dávce (D0před posilovací dávkou)<br><br> | Posilovací očkování $<br><br>n = 40 | D30-po základní dávce<br><br> | 3 roky po<br><br>základní dávce (D0před posilovací dávkou)<br><br> | Posilovací očkování$<br><br>n = 44 | D30-po základní dávce<br><br> | 3 roky po<br><br>základní dávce (D0před posilovací dávkou)<br><br> | Posilovací očkování$<br><br>n = 84 | |
| A | |||||||||
| % ≥ 1:8 (Séroprotek ce) | 97,6 (87,4; 99,9)<br><br> | 66,7 (50,5; 80,4)<br><br> | 100 (91,2; 100) | 89,8 (77,8; 96,6)<br><br> | 83,7 (70,3; 92,7)<br><br> | 100 (92,0; 100) | 93,4 (86,2; 97,5)<br><br> | 75,8 (65,7; 84,2)<br><br> | 100 (95,7; 100)<br><br> |
| % Séroodpově ď | - | - | 100 (91,2; 100) | - | - | 95,5 (84,5; 99,4) | - | - | 97,6 (91,7; 99,7)<br><br> |
| hSBA GMT | 83,3 (63,9; 109)<br><br> | 11,9 (8,11; 17,4)<br><br> | 763 (521; 1117) | 49,6 (32,1; 76,7)<br><br> | 14,7 (10,7; 20,2)<br><br> | 659 (427; 1017) | 63,0 (48,3; 82,2)<br><br> | 13,3 (10,5; 17,0)<br><br> | 706 (531; 940)<br><br> |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C | |||||||||
| % ≥ 1:8 (Séroprotek ce) | 100 (91,6; 100)<br><br> | 100 (91,6; 100)<br><br> | 100 (91,2; 100) | 87,8 (75,2; 95,4)<br><br> | 57,1 (42,2; 71,2)<br><br> | 100 (92,0; 100) | 93,4 (86,2; 97,5)<br><br> | 76,9 (66,9; 85,1)<br><br> | 100 (95,7; 100)<br><br> |
| % Séroodpově ď | - | - | 95,0 (83,1; 99,4) | - | - | 100 (92,0; 100) | - | - | 97,6 (91,7; 99,7)<br><br> |
| hSBA GMT | 594 (445; 793)<br><br> | 103 (71,7; 149)<br><br> | 5894 (4 325; 8 031) | 29,4 (20,1; 43,1)<br><br> | 11,6 (7,28; 18,3)<br><br> | 1 592<br><br>(1 165;<br><br>2 174)<br> | 118 (79,3; 175)<br><br> | 31,8 (21,9; 46,1)<br><br> | 2969 (2 293; 3 844)<br><br> |
| W | |||||||||
| % ≥ 1:8 (Séroprotek ce) | 100 (91,6; 100)<br><br> | 97,6 (87,4; 99,9)<br><br> | 97,5 (86,8; 99,9) | 95,9 (86,0; 99,5)<br><br> | 83,7 (70,3; 92,7)<br><br> | 100 (92,0; 100) | 97,8 (92,3; 99,7)<br><br> | 90,1 (82,1; 95,4)<br><br> | 98,8 (93,5; 100)<br><br> |
| % Séroodpově ď | - | - | 97,5 (86,8; 99,9) | - | - | 100 (92,0; 100) | - | - | 98,8 (93,5; 100)<br><br> |
| hSBA GMT | 71,8 (53,3; 96,7)<br><br> | 50,0 (35,9; 69,5)<br><br> | 2656 (1 601; 4 406) | 40,1 (30,6; 52,6)<br><br> | 21,2 (14,6; 30,9)<br><br> | 3444 (2 387; 4 970) | 52,5 (42,7; 64,5)<br><br> | 31,5 (24,2; 41,0)<br><br> | 3043 (2 248; 4 120)<br><br> |
| Y | |||||||||
| % ≥ 1:8 (Séroprotek ce) | 100 (91,6; 100)<br><br> | 97,6 (87,4; 99,9)<br><br> | 100 (91,2; 100) | 100 (92,7; 100)<br><br> | 89,8 (77,8; 96,6)<br><br> | 100 (92,0; 100) | 100 (96,0; 100)<br><br> | 93,4 (86,2; 97,5)<br><br> | 100 (95,7; 100)<br><br> |
| % Séroodpově ď | - | - | 100 (91,2; 100) | - | - | 100 (92,0; 100) | - | - | 100 (95,7; 100)<br><br> |
| hSBA GMT | 105 (73,9; 149)<br><br> | 32,5 (24,8; 42,7)<br><br> | 2013 (1 451; 2 792) | 75,8 (54,2; 106)<br><br> | 18,2 (13,8; 24,0)<br><br> | 2806 (2 066; 3 813) | 88,1 (69,3; 112)<br><br> | 23,8 (19,4; 29,1)<br><br> | 2396 (1 919; 2 991)<br><br> |
- *Identifikátor klinického hodnocení MET54 – NAA0000000. Tato studie byla provedena na batolatech ve věku 12-23 měsíců.
- ** Identifikátor klinického hodnocení MET62 – NAA0000000 $ n vypočteno pomocí analýzy setu podle protokolu (PPAS) s platnými sérologickými výsledky; posilovací dávka = D30 MET62. # n vypočteno pomocí analýzy celého setu pro perzistenci (FASP) s platnými sérologickými výsledky; D30 po základní dávce = D30 MET54, 3 roky po základní dávce (D0 před posilovací dávkou) = D0 MET62. Séroodpověď na vakcínu: titr je na počátku < 1:8 s titrem po očkování ≥ 1:16 nebo je titr na počátku ≥ 1:8 s ≥ 4-zvýšením po očkování. 95% CI jednoho podílu vypočítaný exaktní binomickou metodou.
Perzistence imunitní odpovědi a odpověď na posilovací dávku vakcíny MenQuadfi u dětí ve věku 6 až 7 let
Studie MEQ00073 (NAA0000000) hodnotila perzistenci protilátek po základní dávce, imunogenitu a bezpečnost posilovací dávky vakcíny MenQuadfi u dětí ve věku 6 až 7 let, které předtím dostaly základní dávku MenQuadfi před 5 lety v rámci studie MET51, když byly ve věku 12 až 23 měsíců (viz tabulka 12).
Pro všechny séroskupiny byly 5leté GMT po základní dávce (před posilovací dávkou) vyšší než GMT před základní dávkou, což svědčí o přetrvávání imunitní odpovědi.
Po posilovací dávce byla míra séroprotekce téměř 100 % pro všechny séroskupiny u dětí se základním očkováním vakcínou MenQuadfi (98,9 %, 97,7 %, 100 % a 100 % pro séroskupiny A, C, W a Y, v tomto pořadí).
- Tabulka 12: Srovnání baktericidní protilátkové odpovědi 30 dní po přeočkování vakcínou MenQuadfi a perzistence u dětí (ve věku 6 až 7 let) po základním očkování vakcínou MenQuadfi před 5 lety ve studii MET51* – (studie MEQ00073**)
| Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | |
|---|---|---|---|
| Perzistence# | Perzistence# | Posilovací očkování$ n = 88<br><br> | |
| Cílový parametr podle séroskupiny | D30 – po základní dávce n = 208 | 5 let po základní dávce (D0před posilovací dávkou) n = 208 | Posilovací očkování$ n = 88<br><br> |
| A | |||
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 90,4 (85,5; 94,0) | 76,0 (69,6; 81,6) | 98,9 (93,8; 100) |
| % Séroodpověď | - | - | 93,2 (85,7; 97,5) |
| hSBA GMT | 28,9 (24,5; 34,0) | 14,5 (12,0; 17,5) | 1 143 (820; 1 594) |
| C | |||
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 99,5 (97,4; 100) | 85,1 (79,5; 89,6) | 97,7 (92,0; 99,7) |
| % Séroodpověď | - | - | 97,7 (92,0; 99,7) |
| hSBA GMT | 1 315 (1 002; 1 724) | 37,6 (29,8; 47,4) | 8 933 (6 252; 12 764) |
| W | |||
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 83,7 (77,9; 88,4) | 84,6 (79,0; 89,2) | 100 (95,9; 100) |
| % Séroodpověď | - | - | 98,9 (93,8; 100) |
| hSBA GMT | 25,7 (21,3; 31,0) | 30,7 (24,9; 37,9) | 8 656 (6 393; 11 721) |
| Y | |||
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 92,3 (87,8; 95,5) | 68,8 (62,0; 75,0) | 100 (95,9; 100) |
| % Séroodpověď | - | - | 98,9 (93,8; 100) |
| hSBA GMT | 41,6 (35,0; 49,6) | 12,7 (10,5; 15,4) | 3 727 (2 908; 4 776) |
- *Identifikátor klinického hodnocení MET51 – NAA0000000. Tato studie byla provedena na batolatech ve věku 12-23 měsíců.
- ** Identifikátor klinického hodnocení MEQ00073 – NAA0000000. # n vypočteno pomocí analýzy celého setu pro perzistenci (FASP) s platnými sérologickými výsledky; D30 po základní dávce = D30 MET51, 5 let po základní dávce (D0 před posilovací dávkou) = D0 MEQ00073. $ n vypočteno pomocí analýzy setu podle protokolu (PPAS1) s platnými sérologickými výsledky; posilovací dávka = D30 MEQ00073 5 let po základním očkování v MET51. Séroodpověď na vakcínu: titr je na počátku < 1:8 s titrem po očkování ≥ 1:16 nebo je titr na počátku ≥ 1:8 s ≥ 4násobným zvýšením po očkování. 95% CI jednoho podílu vypočítaný exaktní binomickou metodou.
Odpověď u subjektů podle stavu očkování proti MenC před základním očkováním vakcínou MenQuadfi v MET51
Protilátkové odpovědi proti séroskupině C po podání posilovací dávky vakcíny MenQuadfi byly srovnatelné bez ohledu na stav očkování proti MenC během prvního roku života před základním očkováním vakcínou MenQuadfi o 5 let dříve v MET51.
Perzistence imunitní odpovědi a odpověď na posilovací dávku vakcíny MenQuadfi u dospívajících a dospělých ve věku 13 až 26 let
Studie MET59 (NAA0000000) hodnotila perzistenci protilátek po primární dávce, imunogenitu a bezpečnost posilovací dávky vakcíny MenQuadfi u dospívajících a dospělých ve věku 13 až 26 let, kteří obdrželi jednu dávku vakcíny MenQuadfi ve studii MET50 nebo MET43 nebo MenACWY-CRM ve
- studii MET50 nebo mimo studie Sanofi Pasteur před 3-6 lety. Přetrvání protilátek před posilovací dávkou vakcíny MenQuadfi a posilovací imunitní odpověď byly hodnoceny podle vakcíny (MenQuadfi nebo MenACWY-CRM), jež subjekty dostaly před 3-6 lety (viz tabulka 13).
U subjektů očkovaných vakcínou MenQuadfi a MenACWY-CRM byly hSBA GMT vyšší pro všechny séroskupiny v D30 po základní dávce než po 3-6 letech po základní dávce (D0 před posilovací dávkou). 3-6leté GMT po základní dávce (D0 před posilovací dávkou) byly vyšší než GMT před základní dávkou, což svědčí o dlouhodobém přetrvávání imunitní odpovědi.
Po posilovací dávce byla míra séroprotekce téměř 100% pro všechny séroskupiny u dospívajících a dospělých po základním očkování vakcínou MenQuadfi.
- Tabulka 13: Srovnání baktericidní protilátkové odpovědi 6 a 30 dní po přeočkování a perzistence u dospívajících a dospělých (13 až 26 let), kteří byli před 3-6 lety očkováni vakcínou MenQuadfi nebo MenACWY-CRM ve studiích MET50*, MET43** nebo mimo studie Sanofi Pasteur - (studie MET59***).
| Cílový parametr podle séroskupiny | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenACWY-CRM (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenACWY-CRM (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenACWY-CRM (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenACWY-CRM (95% CI) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Perzistence^<br><br> | Perzistence^<br><br> | Posilovací očkování $<br><br> | Posilovací očkování $<br><br> | Perzistence^<br><br> | Perzistence^<br><br> | Posilovací očkování $<br><br> | Posilovací očkování $<br><br> | |
| D30 – po základní dávce<br><br>n = 376 | 3-6 let po základní dávce (D0 – před posilovac í dávkou<br><br>n = 379380<br><br> | D06 – po posilovac í dávce n = 46<br><br> | D30 – po posilovac í dávce n = 174<br><br> | D30 – po základní dávce<br><br>n = 132133<br><br> | 3-6 let po základní dávce (D0- před posilovac í dávkou<br><br>n = 140 | D06- po posilovac í dávce n = 45<br><br> | D30 – po posilovac í dávce n = 176<br><br> | |
| A | ||||||||
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 94,7 (91,9; 96,7)<br><br> | 72,8 (68,0; 77,2)<br><br> | 91,3 (79,2; 97,6) | 99,4 (96,8; 100) | 81,2 (73,5; 87,5)<br><br> | 71,4 (63,2; 78,7)<br><br> | 95,6 (84,9; 99,5) | 99,4 (96,9; 100) |
| % Séroodpověď | - | - | 82,6 (68,6; 92,2) | 94,8 (90,4; 97,6) | - | - | 77,8 (62,9; 88,8) | 93,2 (88,4; 96,4) |
| hSBA GMT | 45,2 (39,9; 51,1)<br><br> | 12,5 (11,1; 14,1)<br><br> | 289 (133; 625) | 502 (388; 649) | 32,8 (25,0; 43,1)<br><br> | 11,6 (9,41; 14,3)<br><br> | 161 (93,0; 280) | 399 (318; 502) |
| C | ||||||||
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 98,1<br><br>(96,2;<br><br>99,2)<br> | 86,3 (82,4; 89,6)<br><br> | 100 (92,3; 100) | 100 (97,9; 100) | 74,2 (65,9; 81,5)<br><br> | 49,3 (40,7; 57,9)<br><br> | 97,8 (88,2; 99,9) | 100 (97,9; 100) |
| % Séroodpověď | - | - | 89,1 (76,4; 96,4) | 97,1 (93,4; 99,1) | - | - | 93,3 (81,7; 98,6) | 98,9<br><br>(96,0;<br><br>99,9)<br> |
| hSBA GMT | 417 (348; 500)<br><br> | 37,5 (31,6; 44,5)<br><br> | 3 799 (2 504; 5 763) | 3 708<br><br>(3 146;<br><br>4 369)<br> | 49,7 (32,4; 76,4)<br><br> | 11,0 (8,09; 14,9)<br><br> | 919 (500; 1 690) | 2 533 (2 076;<br>3 091)<br> |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| W | ||||||||
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 100 (99,0; 100)<br><br> | 88,9 (85,3; 91,9)<br><br> | 100 (92,3; 100) | 100 (97,9; 100) | 93,2 (87,5; 96,9)<br><br> | 76,4 (68,5; 83,2)<br><br> | 100 (92,1; 100) | 100 (97,9; 100) |
| % Séroodpověď | - | - | 97,8 (88,5; 99,9) | 97,7 (94,2; 99,4) | - | - | 88,9 (75,9; 96,3) | 98,9<br><br>(96,0;<br><br>99,9)<br> |
| hSBA GMT | 82,7 (73,6; 92,9)<br><br> | 28,8 (25,1; 33,0)<br><br> | 1 928 (1 187; 3 131) | 2 290 (1 934; 2 711) | 45,1 (34,3; 59,4)<br><br> | 14,9 (11,9; 18,6)<br><br> | 708 (463; 1 082) | 2 574 (2 178;<br>3 041)<br> |
| Y | ||||||||
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 97,9 (95,9; 99,1)<br><br> | 81,8 (77,5; 85,5)<br><br> | 97,8 (88,5; 99,9) | 100 (97,9; 100) | 88,7 (82,1; 93,5)<br><br> | 52,1 (43,5; 60,7)<br><br> | 100 (92,1; 100) | 100 (97,9; 100) |
| % Séroodpověď | - | - | 95,7 (85,2; 99,5) | 98,9<br><br>(95,9;<br><br>99,9)<br> | - | - | 91,1 (78,8; 97,5) | 100 (97,9; 100) |
| hSBA GMT | 91,0 (78,6; 105)<br><br> | 21,8 (18,8; 25,1)<br><br> | 1 658 (973;<br>2 826)<br> | 2 308 (1 925; 2 767) | 36,1 (27,2; 47,8)<br><br> | 8,49 (6,50; 11,1)<br><br> | 800 (467; 1 371) | 3 036 (2 547; 3 620) |
- *MET50 – Studie byla provedena u dospívajících (10-17 let).
- **MET43 – Studie byla provedena u dětí, dospívajících a dospělých (10-55 let).
***MET59 – NAA0000000 $n vypočteno pomocí sady analýz podle protokolu (PPAS 1 a 2) s platnými sérologickými výsledky; dávka po posilovací dávce = D06 nebo D30 MET59 ^n vypočteno pomocí úplné sady analýz pro perzistenci (FASP) s platnými sérologickými výsledky. Počet subjektů se liší v závislosti na časových bodech a séroskupině; po základní dávce = D30 MET50 nebo MET43, 3-6 let po základní dávce (před posilovací dávkou) = D0 MET59. Séroodpověď na vakcínu: titr je na počátku < 1:8 s titrem po očkování ≥ 1:16 nebo je titr na počátku ≥ 1:8 s ≥ 4násobným zvýšením po očkování. 95% CI jednoho podílu vypočítaný exaktní binomickou metodou.
Perzistence imunitní odpovědi a posilovací reakce MenQuadfi u dospělých ve věku 59 let a starších
- Studie MEQ00066 (NAA0000000) hodnotila přetrvávání protilátek po základní dávce, imunogenitu a bezpečnost posilovací dávky vakcíny MenQuadfi u dospělých ve věku ≥ 59 let, kteří před ≥ 3 lety obdrželi jednu dávku vakcíny MenQuadfi nebo MenACWY-PS ve studii MET49 nebo MET44.
3letá perzistence Perzistence protilátek před posilovací dávkou vakcíny MenQuadfi a posilovací imunitní odpověď byly hodnoceny podle vakcíny (MenQuadfi nebo MenACWY-PS), kterou subjekty dostaly před 3 lety ve studii MET49 (tabulka 14).
Jak u dospělých očkovaných vakcínou MenQuadfi, tak u dospělých očkovaných vakcínou MenACWYPS byly hSBA GMT vyšší pro všechny séroskupiny v D30 po základní dávce než po 3 letech po základní dávce (D0 před posilovací dávkou). Kromě toho u obou skupin se základním očkováním byly 3leté GMT po základní dávce (před posilovací dávkou) vyšší než GMT před základní dávkou u séroskupin C, W a Y (což svědčí o dlouhodobém přetrvávání imunitní odpovědi u těchto séroskupin) a u séroskupiny A byly srovnatelné.
Tabulka 14: Srovnání baktericidní protilátkové odpovědi 6 a 30 dní po přeočkování a perzistence udospělých (≥59 let), kteří podstoupili před 3 lety ve studii MET49* základní očkování vakcínouMenQuadfi nebo MenACWY-PS - (studie MEQ00066#)
| Cílový parameter podle séroskupiny | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenACWY-PS (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenACWY-PS (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenACWY-PS (95% CI) | Posilovací očkování vakcínou MenQuadfi u subjektů po základním očkování vakcínou MenACWY-PS (95% CI) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Perzistence^ | Perzistence^ | Posilovací očkování $ | Posilovací očkování $ | Perzistence^ | Perzistence^ | Posilovací očkování $ | Posilovací očkování $ | |
| D30 - po základní dávce<br><br>n = 214 | 3 roky po<br><br>základní dávce (D0 před posilovac í dávkou)<br><br>n = 214 | D06 - po posilovac í dávce n = 58<br><br> | D30 - po posilovac í dávce n = 145<br><br> | D30 po základní dávce<br><br>n = 169 | 3 roky po základní dávce (D0- před posilovac í dávkou)<br><br>n = 169 | D06 - po posilovac í dávce n = 62<br><br> | D30 - po posilovac í dávce n = 130<br><br> | |
| A | ||||||||
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 89,6 (84,7; 93,4)<br><br> | 65,0 (58,2; 71,3)<br><br> | 91,4 (81,0; 97,1) | 93,8 (88,5; 97,1) | 85,7 (79,5; 90,6)<br><br> | 65,7 (58,0; 72,8)<br><br> | 72,6 (59,8; 83,1) | 87,7 (80,8; 92,8) |
| % Séroodpověď | - | - | 36,2 (24,0; 49,9) | 79,3 (71,8; 85,6) | - | - | 8,1 (2,7; 17,8) | 60,8 (51,8; 69,2) |
| hSBA GMT | 48,9 (39,0; 61,5)<br><br> | 12,2 (10,2; 14,6)<br><br> | 43,7 (26,5; 71,9) | 162 (121; 216) | 37,7 (29,3; 48,7)<br><br> | 11,6 (9,53; 14,1)<br><br> | 13,1 (9,60; 17,8) | 56,6 (41,5; 77,2) |
| C | ||||||||
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 88,2 (83,1; 92,2)<br><br> | 73,4 (66,9; 79,2)<br><br> | 98,3 (90,8; 100) | 99,3 (96,2; 100) | 71,4 (64,0; 78,1)<br><br> | 47,9 (40,2; 55,7)<br><br> | 51,6 (38,6; 64,5) | 85,3 (78,0; 90,9) |
| % Séroodpověď | - | - | 77,6 (64,7; 87,5) | 93,1 (87,7; 96,6) | - | - | 8,1 (2,7; 17,8) | 55,0 (46,0; 63,8) |
| hSBA GMT | 84,8 (64,0; 112)<br><br> | 17,7 (14,3; 21,9)<br><br> | 206 (126; 339) | 638 (496; 820) | 26,7 (19,8; 36,0)<br><br> | 8,47 (6,76; 10,6)<br><br> | 11,1 (7,17; 17,1) | 56,0 (39,7; 78,9) |
| W | ||||||||
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 78,8 (72,6; 84,1)<br><br> | 66,8 (60,1; 73,1)<br><br> | 89,7 (78,8; 96,1) | 98,6<br><br>(95,1;<br><br>99,8)<br> | 60,1 (52,3; 67,6)<br><br> | 39,6 (32,2; 47,4)<br><br> | 46,8 (34,0; 59,9) | 80,8 (72,9; 87,2) |
| % Séroodpověď | - | - | 70,7 (57,3; 81,9) | 90,3 (84,3; 94,6) | - | - | 6,5 (1,8; 15,7) | 49,2 (40,4; 58,1) |
| hSBA GMT | 28,0 (22,2; 35,3)<br><br> | 14,2 (11,6; 17,4)<br><br> | 118 (64,0; 216) | 419 (317; 553) | 14,7 (11,0; 19,8)<br><br> | 6,54 (5,28; 8,11)<br><br> | 9,89 (6,45; 15,2) | 31,0 (22,6; 42,6) |
| Y | ||||||||
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 92,5 (88,0; 95,6)<br><br> | 68,2 (61,5; 74,4)<br><br> | 94,8 (85,6; 98,9) | 100 (97,5; 100) | 65,5 (57,8; 72,6)<br><br> | 40,8 (33,3; 48,6)<br><br> | 45,2 (32,5; 58,3) | 81,5 (73,8; 87,8) |
| % Séroodpověď | - | - | 72,4 (59,1; 83,3) | 92,4 (86,8; 96,2) | - | - | 8,1 (2,7; 17,8) | 49,2 (40,4; 58,1) |
| hSBA GMT | 65,3 (51,8; 82,2)<br><br> | 15,3 (12,3; 19,1)<br><br> | 151 (83,4; 274) | 566 (433; 740 | 19,6 (14,4; 26,7)<br><br> | 7,49 (5,72; 9,82)<br><br> | 11,1 (6,31; 19,4) | 40,5 (29,0; 56,4) |
|---|
- Identifikátor klinického hodnocení: NAA0000000 # Identifikátor klinického hodnocení: NAA0000000 ^n vypočteno pomocí analýzy celého setu pro perzistenci (FASP) s platnými sérologickými výsledky; po základní dávce = D30 MET49, 3 roky po základní dávce (před posilovací dávkou) = D0 MEQ00066 $n vypočteno pomocí analýzy setu podle protokolu 2 a 1 (PPAS2 a PPAS1) s platnými sérologickými výsledky. Posilovací dávka = D06 nebo D30 MEQ00066. Séroodpověď na vakcínu - titr je na počátku < 1:8 s titrem po očkování ≥ 1:16 nebo je titr na počátku ≥ 1:8 s ≥ 4násobným zvýšením po očkování. 95% CI jednoho podílu vypočítaný exaktní binomickou metodou.
-
5letá perzistence U podskupiny subjektů (n=52), u kterých byla hodnocena perzistence protilátek po 3 letech a nedostali posilovací dávku, byla znovu posouzena perzistence protilátek po 5 letech, kdy dostali posilovací dávku vakcínou MenQuadfi. U subjektů očkovaných vakcínou MenQuadfi měly u séroskupin C, W a Y hodnoty hSBA GMT 5 let po základní dávce vyšší trend než hodnoty GMT před základním očkováním (a byly srovnatelné pro séroskupinu A). Po posilovací dávce vakcínou MenQuadfi byla u subjektů očkovaných vakcínou MenQuadfi míra séroprotekce 100 % pro séroskupiny A, C a Y a 95,0 % pro séroskupinu W a 87,5 %, 62,5 %, 87,5 % a 68,8 % pro séroskupiny A, C, W a Y, v tomto pořadí, pro ty, kteří byli očkováni MenACWY-PS. Kromě toho byly hodnoty hSBA GMT a míra séroodpovědi vyšší nebo měly vyšší trend u všech séroskupin u subjektů očkovaných vakcínou MenQuadfi ve srovnání s těmi, kteří byli očkováni MenACWY-PS.
-
6-7letá perzistence Perzistence protilátek byla hodnocena podle toho, kterou vakcínu (MenQuadfi nebo MenACWY-PS) subjekty dostaly před 6-7 lety ve studii MET44 (tabulka 15).
-
U všech séroskupin byly GMT hSBA vyšší v D30 po podání základní dávky než 6-7 let po základní dávce u dospělých očkovaných vakcínou MenQuadfi. 6-7leté hodnoty GMT po základním očkování byly vyšší než před podáním základní dávky pro séroskupiny C, W a Y u dospělých, kteří byli imunizováni vakcínou MenQuadfi, což svědčí o dlouhodobém přetrvávání imunitní odpovědi u těchto séroskupin, a byly srovnatelné pro séroskupinu A.
-
Tabulka 15: Srovnání perzistence baktericidních protilátek u dospělých (≥59 let) po základním očkování vakcínou MenQuadfi nebo MenACWY-PS před 6-7 lety v MET44^ – (studie MEQ00066#)
| Základní očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | Základní očkování vakcínou MenQuadfi (95% CI) | Základní očkování vakcínou MenACWY-PS (95% CI) | Základní očkování vakcínou MenACWY-PS (95% CI) | |
|---|---|---|---|---|
| Cílový parameter podle séroskupiny | D30 - po základní dávce $<br><br>n = 59 | 6-7 let po základní dávce# n = 59 | D30 - po základní dávce $<br><br>n = 26 | 6-7 let po základní dávce #<br><br>n = 26 |
| A | A | A | A | A |
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 91,4 (81,0; 97,1) | 55,9 (42,4; 68,8) | 76,9 (56,4; 91,0) | 50,0 (29,9; 70,1) |
| GMT | 48,0 (30,6; 75,4) | 9,00 (6,44; 12,6) | 27,3 (13,8; 54) | 9,64 (5,18; 17,9) |
| C | C | C | C | C |
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 74,1 (61,0; 84,7) | 59,3 (45,7; 71,9) | 76,9 (56,4; 91,0) | 42,3 (23,4; 63,1) |
| GMT | 52,2 (27,4; 99,7) | 11,9 (7,67; 18,5) | 23,9 (11,9; 48,1) | 7,58 (4,11; 14,0) |
| W | W | W | W | W |
|---|---|---|---|---|
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 75,9 (62,8; 86,1) | 66,1 (52,6; 77,9) | 73,1 (52,2; 88,4) | 38,5 (20,2; 59,4) |
| GMT | 31,2 (18,8; 52,0) | 11,9 (7,97; 17,8) | 18,8 (10,1; 34,9) | 4,95 (3,39; 7,22) |
| Y | Y | Y | Y | Y |
| % ≥ 1:8 (Séroprotekce) | 81,0 (68,6; 90,1) | 59,3 (45,7; 71,9) | 73,1 (52,2; 88,4) | 46,2 (26,6; 66,6) |
| GMT | 45,8 (26,9; 78,0) | 11,2 (7,24; 17,5) | 25,9 (12,4; 53,8) | 7,19 (4,09; 12,6) |
^Identifikátor klinického hodnocení: NAA0000000 # Identifikátor klinického hodnocení: NAA0000000 n: počet subjektů dle analýzy celého setu pro perzistenci (FASP) s platnými sérologickými výsledky. $ po základní dávce = D30 ve MET44 # 6-7 let po základní dávce = D0 MEQ00066 95% CI jednoho podílu vypočítaný exaktní binomickou metodou.
Odpověď na posilovací očkování u dospívajících a dospělých ve věku nejméně 15 let, kteří byli očkováni jinými vakcínami MenACWY
Studie MET56 (NAA0000000) porovnávala imunogenitu posilovací dávky vakcíny MenQuadfi s posilovací dávkou vakcíny MenACWY-DT u subjektů ve věku nejméně 15 let. Těmto subjektům bylo o 4 až 10 let dříve provedeno základní očkování kvadrivalentní meningokokovou konjugovanou vakcínou (MenACWY-CRM (11,3 %) nebo MenACWY-DT (86,3 %)).
Na počátku studie byly séroprotekce hSBA a GMT pro séroskupiny A, C, W a Y podobné.
- Tabulka 16: Srovnání baktericidních protilátkových odpovědí na podání vakcíny MenQuadfi a MenACWY-DT u subjektů ve věku nejméně 15 let, kterým byla před 4 až 10 lety podána vakcína MenACWY-CRM nebo MenACWY-DT 30 dnů po posilovací vakcinaci (studie MET56*)
| Cílový parametr podle séroskupiny | MenQuadfi (95% CI) | MenQuadfi (95% CI) | MenACWY-DT (95% CI) | MenACWY-DT (95% CI) |
|---|---|---|---|---|
| A | n = 384 | n = 384 | n = 389 | n = 389 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 100,0 | (99,0; 100,0) | 99,0 | (97,4; 99,7) |
| % séroodpovědi** | 92,2 | (89,0; 94,7) | 87,1 | (83,4; 90,3) |
| hSBA GMT | 497 | (436; 568) | 296 | (256; 343) |
| C | n = 384 | n = 384 | n = 389 | n = 389 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 99,5 | (98,1; 99,9) | 99,0 | (97,4; 99,7) |
| % séroodpovědi** | 97,1 | (94,9; 98,6) | 91,8 | (88,6; 94,3) |
| hSBA GMT | 2 618 | (2 227; 3 078) | 599 | (504; 711) |
| W | n = 384 | n = 384 | n = 389 | n = 389 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 100,0 | (99,0; 100,0) | 99,7 | (98,6; 100,0) |
| % séroodpovědi** | 98,2 | (96,3; 99,3) | 90,7 | (87,4; 93,4) |
| hSBA GMT | 1 747 | (1 508; 2 025) | 723 | (614; 853) |
| Y | n = 384 | n = 384 | n = 389 | n = 389 |
| % ≥ 1:8 (séroprotekce) | 99,7 | (98,6; 100,0) | 99,5 | (98,2; 99,9) |
| % séroodpovědi** | 97,4 | (95,3; 98,7) | 95,6 | (93,1; 97,4) |
| hSBA GMT | 2 070 | (1 807; 2 371) | 811 | (699; 941) |
-
*Identifikátor klinického hodnocení NAA0000000 n: počet subjektů dle analýzy setu podle protokolu, s platnými sérologickými výsledky.
-
95% CI jednoho podílu vypočítaný exaktní binomickou metodou.
-
**Splněno kritérium non-inferiority.
Evropská agentura pro léčivé přípravky udělila odklad povinnosti předložit výsledky studií u jedné nebo více podskupin pediatrické populace mladší 12 měsíců (informace o použití u dětí viz bod 4.2).
-
5.2 Farmakokinetické vlastnosti Nebyly provedeny žádné farmakokinetické studie.
-
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti Neklinické údaje o bezpečnosti neodhalily na základě studie vývojové a reprodukční toxicity provedené
-
u samic králíka žádná zvláštní rizika pro člověka.
Podání vakcíny MenQuadfi samicím králíků v plné humánní dávce neprokázalo žádné účinky na páření, plodnost samic, žádný teratogenní potenciál a žádný účinek na pre- nebo postnatální vývoj.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
- 6.1 Seznam pomocných látek
Chlorid sodný Trihydrát natrium-acetátu (E 262) Voda pro injekci
- 6.2 Inkompatibility
Nejsou-li k dispozici studie kompatibility, tento léčivý přípravek se nesmí míchat s jinými léčivými přípravky.
-
6.3 Doba použitelnosti
-
4 roky
-
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte v chladničce (2 oC až 8 oC). Chraňte před mrazem.
Stabilitní data ukazují, že jsou složky vakcíny stabilní při teplotách do 25 °C po dobu 72 hodin. Po tomto časovém období má být vakcína MenQuadfi podána nebo zlikvidována. Tato data slouží pouze jako návod pro zdravotnické pracovníky v případě, že dojde k dočasným teplotním výkyvům při skladování.
- 6.5 Druh obalu a obsah balení
Roztok v čiré injekční lahvičce z borosilikátového skla třídy I, s 13mm chlorbutylovou zátkou a odtrhovacím uzávěrem.
Balení po 1, 5 nebo 10 jednodávkových (0,5 ml) injekčních lahvičkách.
Balení 1 jednodávkové (0,5 ml) injekční lahvičky spolu s 1 prázdnou injekční stříkačkou luer-lok (polypropylen) na jedno použití s pístovou zátkou (syntetický elastomer) a 2 samostatnými jehlami (nerezová ocel) s krytem jehly (polypropylen).
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Vakcínu je třeba před podáním vizuálně zkontrolovat, zda se v ní nenacházejí jakékoliv částice a/nebo zda nedošlo ke změně fyzikálních vlastností (nebo zbarvení). Pokud si jakýchkoli cizích částic a/nebo změny fyzikálních vlastností všimnete, vakcínu zlikvidujte.
Příprava Balení po 1, 5 nebo 10 jednodávkových (0,5 ml) injekčních lahvičkách Odstraňte odtrhovací uzávěr z injekční lahvičky a za pomoci vhodné injekční stříkačky a jehly odeberte z injekční lahvičky 0,5 ml roztoku, přičemž se ujistěte, že roztok před injekcí neobsahuje žádné vzduchové bubliny.
Balení 1 jednodávkové (0,5 ml) injekční lahvičky spolu s 1 prázdnou injekční stříkačkou na jedno použití a 2 jehlami Specifické pokyny pro injekční stříkačku luer-lok: Chcete-li jehlu připojit k injekční stříkačce, jemně otočte jehlu ve směru hodinových ručiček do stříkačky, dokud neucítíte mírný odpor. Před aplikací injekce odstraňte odtrhovací uzávěr z injekční lahvičky a odeberte z injekční lahvičky 0,5 ml roztoku, přičemž se ujistěte, že roztok před injekcí neobsahuje žádné vzduchové bubliny. K podání vakcíny musí být použita nová jehla.
Likvidace Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Sanofi Winthrop Industrie 82 Avenue Raspail 94250 Gentilly Francie
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
- EU/1/20/1483/001
- EU/1/20/1483/002
- EU/1/20/1483/003
- EU/1/20/1483/004
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACEDatum první registrace: 18. listopadu 2020
Datum posledního prodloužení registrace:
10. DATUM REVIZE TEXTU
Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky https://example.com
PŘÍLOHA II
-
A. VÝROBCE BIOLOGICKÉ LÉČIVÉ LÁTKY / BIOLOGICKÝCH LÉČIVÝCH LÁTEK A VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ
-
B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ
-
C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE
-
D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
-
A. VÝROBCE BIOLOGICKÉ LÉČIVÉ LÁTKY / BIOLOGICKÝCH LÉČIVÝCH LÁTEK A VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ
Název a adresa výrobce biologické léčivé látky/biologických léčivých látek Sanofi Pasteur Inc. One Discovery Drive Swiftwater PA 18370 Spojené státy americké Název a adresa výrobců odpovědných za propouštění šarží Sanofi Winthrop Industrie Voie de l’Institut Park Industriel d’Incarville BP 101 27100 Val de Reuil Francie Sanofi-Aventis Zrt. Building DC5 Campona utca 1. Budapešť, 1225 Maďarsko V příbalové informaci k léčivému přípravku musí být uveden název a adresa výrobce odpovědného za propouštění dané šarže.
- B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
• Úřední propouštění šarží
Podle článku 114 směrnice 2001/83/ES bude úřední propouštění šarží provádět některá státní laboratoř nebo laboratoř k tomuto účelu určená.
- C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE
• Pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti (PSUR)
Požadavky pro předkládání PSUR pro tento léčivý přípravek jsou uvedeny v seznamu referenčních dat Unie (seznam EURD) stanoveném v čl. 107c odst. 7 směrnice 2001/83/ES a jakékoli následné změny jsou zveřejněny na evropském webovém portálu pro léčivé přípravky.
-
D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
-
Plán řízení rizik (RMP)
Držitel rozhodnutí o registraci (MAH) uskuteční požadované činnosti a intervence v oblasti farmakovigilance podrobně popsané ve schváleném RMP uvedeném v modulu 1.8.2 registrace a ve veškerých schválených následných aktualizacích RMP.
Aktualizovaný RMP je třeba předložit:
- na žádost Evropské agentury pro léčivé přípravky;
- při každé změně systému řízení rizik, zejména v důsledku obdržení nových informací, které mohou vést k významným změnám poměru přínosů a rizik, nebo z důvodu dosažení význačného milníku (v rámci farmakovigilance nebo minimalizace rizik).
PŘÍLOHA III OZNAČENÍ NA OBALU A PŘÍBALOVÁ INFORMACE
A. OZNAČENÍ NA OBALU
| ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU KRABIČKA<br><br> |
|---|
| 1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU |
|---|
MenQuadfi injekční roztok Konjugovaná vakcína proti meningokokům skupiny A, C, W a Y MenACWY
| 2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY / LÉČIVÝCH LÁTEK |
|---|
Jedna dávka (0,5 ml) obsahuje 10 mikrogramů polysacharidu z každé skupiny Neisseria meningitidis: A, C, W a Y (konjugovaného na 55 mikrogramů proteinového nosiče tetanického toxoidu).
| 3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK |
|---|
Pomocné látky: chlorid sodný, trihydrát natrium-acetátu (E 262), voda pro injekci
| 4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ |
|---|
injekční roztok
-
1 jednodávková (0,5 ml) injekční lahvička
-
5 jednodávkových (0,5 ml) injekčních lahviček
-
1 jednodávková (0,5 ml) injekční lahvička + 1 injekční stříkačka + 2 jehly
-
10 jednodávkových (0,5 ml) injekčních lahviček
| 5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ |
|---|
Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Intramuskulární použití.
| 6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ<br><br> |
|---|
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
| 7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ |
|---|
| 8. POUŽITELNOST |
|---|
EXP
| 9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ |
|---|
Uchovávejte v chladničce. Chraňte před mrazem.
| 10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ<br><br> |
|---|
| 11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI |
|---|
Sanofi Winthrop Industrie 82 Avenue Raspail 94250 Gentilly Francie
| 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA |
|---|
-
EU/1/20/1483/001 - 1 jednodávková injekční lahvička
-
EU/1/20/1483/002 - 5 jednodávkových injekčních lahviček
-
EU/1/20/1483/003 - 1 jednodávková injekční lahvička + 1 prázdná injekční stříkačka na jedno použití +
2 jehly
- EU/1/20/1483/004 - 10 jednodávkových injekčních lahviček
| 13. ČÍSLO ŠARŽE |
|---|
Lot
| 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ |
|---|
| 15. NÁVOD K POUŽITÍ |
|---|
| 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU |
|---|
Nevyžaduje se – odůvodnění přijato.
| 17. JEDINEČNÝ IDENTIFIKÁTOR – 2D ČÁROVÝ KÓD |
|---|
- 2D čárový kód s jedinečným identifikátorem.
| 18. JEDINEČNÝ IDENTIFIKÁTOR – DATA ČITELNÁ OKEM |
|---|
PC SN NN
| MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU INJEKČNÍ LAHVIČKA<br><br> |
|---|
| 1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ |
|---|
MenQuadfi injekční roztok Konjug. proti mening. A, C, W, Y i.m.
| 2. ZPŮSOB PODÁNÍ |
|---|
| 3. POUŽITELNOST |
|---|
EXP
| 4. ČÍSLO ŠARŽE |
|---|
Lot
| 5. OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET |
|---|
1 dávka (0,5 ml)
| 6. JINÉ |
|---|
B. PŘÍBALOVÁ INFORMACE
Příbalová informace: informace pro uživatele MenQuadfi injekční roztok Konjugovaná vakcína proti meningokokům skupiny A, C, W a Y
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než bude tato vakcína Vám nebo Vašemu dítěti podána, protože obsahuje pro Vás nebo Vaše dítě důležité údaje.
- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
- Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.
- Tato vakcína byla předepsána výhradně Vám nebo Vašemu dítěti. Nedávejte ji žádné další osobě.
- Pokud se u Vás nebo Vašeho dítěte vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
Co naleznete v této příbalové informaci
- Co je vakcína MenQuadfi a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než bude Vám nebo Vašemu dítěti vakcína MenQuadfi podána
- Jak se vakcína MenQuadfi používá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak vakcínu MenQuadfi uchovávat
- Obsah balení a další informace
1. Co je vakcína MenQuadfi a k čemu se používá
MenQuadfi (MenACWY) je vakcína, kterou lze podat dětem od 1 roku věku, dospívajícím a dospělým.
MenQuadfi pomáhá chránit proti infekcím způsobeným druhem bakterie (choroboplodnými zárodky) nazývané Neisseria meningitidis, konkrétně proti typům A, C, W a Y.
Bakterie Neisseria meningitis (také nazývané meningokoky) se mohou přenášet z člověka na člověka a mohou vyvolat závažné a někdy i život ohrožující infekce, například:
- meningitidu – zánět tkání obklopujících mozek a míchu;
- septikémii – infekci krve. Obě infekce mohou vyústit v závažné onemocnění s dlouhodobými následky nebo i možným úmrtím. Vakcína MenQuadfi se musí používat v souladu s oficiálními národními doporučeními.
Jak vakcína působí Vakcína MenQuadfi stimuluje přirozenou obranu (imunitní systém) očkovaného jedince k tvorbě ochranných protilátek proti bakteriím.
Vakcína MenQuadfi pomáhá chránit pouze proti onemocněním způsobeným typy A, C, W a Y bakterie Neisseria meningitidis.
- Nechrání proti infekcím způsobeným jinými typy bakterie Neisseria meningitidis.
- Nechrání proti meningitidě nebo septikémii způsobeným jinými bakteriemi nebo viry.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než Vám bude vakcína MenQuadfi podán
a
Nepoužívejte vakcínu MenQuadfi, jestliže Vy nebo Vaše dítě
• jste alergický(á/é) na léčivé látky nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6), nebo pokud jste měl(a)/Vaše dítě mělo předchozí alergickou reakci na tuto vakcínu.
Nejste-li si jistý(á), poraďte se před tím, než Vám nebo Vašemu dítěti bude podána vakcína MenQuadfi, se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou.
Upozornění a opatření Před očkováním vakcínou MenQuadfi se poraďte se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou, pokud Vy nebo Vaše dítě máte:
- infekci s vysokou tělesnou teplotou (přes 38 oC). V takovém případě bude očkování odloženo na dobu, kdy bude infekce pod kontrolou. U lehké infekce, například nachlazení, není třeba očkování odkládat. Promluvte si však nejprve se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou.
- problém s krvácivostí nebo se Vám nebo Vašemu dítěti snadno dělají modřiny.
- pokud jste Vy nebo Vaše dítě někdy při aplikaci injekce omdlel(a/o). Mdloba, někdy následovaná pádem, se může vyskytnout po aplikaci injekce, nebo dokonce i před ní (většinou u dospívajících).
- slabý imunitní systém (například vlivem infekce HIV, jiného onemocnění nebo užívání léku ovlivňujícího imunitní systém), protože očkování vakcínou MenQuadfi pro Vás nebo Vaše dítě nemusí být přínosné.
Pokud se něco z výše uvedeného vztahuje na Vás nebo na Vaše dítě (nebo pokud si nejste jistý(á), zda se vztahuje), promluvte si před tím, než Vám nebo Vašemu dítěti bude podána vakcína MenQuadfi, se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou.
Stejně jako každá jiná vakcína, ani MenQuadfi nemusí plně ochránit všechny očkované osoby. Další léčivé přípravky a MenQuadfi Informujte svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestru o všech lécích, které Vy nebo Vaše dítě užíváte, které jste Vy nebo Vaše dítě v nedávné době užíval(a/o) nebo které možná budete Vy nebo Vaše dítě užívat, včetně volně prodejných léků. Zejména informujte svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestru, pokud Vy nebo Vaše dítě užíváte
-
nějaké léky, které ovlivňují Váš imunitní systém nebo imunitní systém Vašeho dítěte, například:
-
vysoké dávky kortikosteroidů;
-
chemoterapie.
Vakcínu MenQuadfi lze podat při jedné návštěvě současně s jinými vakcínami, ale do jiného místa. Mezi tyto jiné vakcíny patří vakcíny proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, planým neštovicím, záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, infekci Haemophilus influenzae typu b, hepatitidě B, pneumokokovým infekcím, infekcím vyvolaným lidským papilomavirem a Neisserii meningitidis typu B.
Těhotenství a kojení Pokud jste těhotná, kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou dříve, než dostanete vakcínu MenQuadfi.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Není pravděpodobné, že by vakcína MenQuadfi ovlivnila Vaši schopnost řídit dopravní prostředky, jezdit na kole nebo obsluhovat stroje. Pokud se ale necítíte dobře, neřiďte dopravní prostředky, nejezděte na kole ani neobsluhujte žádné stroje.
Vakcína MenQuadfi obsahuje sodík. Tato vakcína obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v jedné dávce, to znamená, že je v podstatě „bez sodíku“.
3. Jak se vakcína MenQuadfi používá
Vakcínu MenQuadfi podává lékař nebo zdravotní sestra formou 0,5ml injekce do svalu. Podává se do paže nebo stehna podle věku a množství svalů, které Vy nebo Vaše dítě máte.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny vakcíny může mít i vakcína MenQuadfi nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Pokud Vy nebo Vaše dítě budete mít jakýkoli z těchto příznaků po očkování:
- svědivá kožní vyrážka;
- obtíže při dýchání, dušnost;
- otok tváře, rtů, hrdla nebo jazyka.
Okamžitě kontaktujte lékaře nebo zdravotníka nebo jděte na pohotovost v nejbližší nemocnici. Může se jednat o známky alergické reakce.
Nežádoucí účinky u dětí (od 2 let věku), dospívajících a dospělých Velmi časté (mohou se objevit u více než 1 osoby z 10)
-
bolest v místě podání injekce
-
bolest svalů
-
bolest hlavy
-
pocit celkové indispozice Časté (mohou se objevit až u 1 osoby z 10)
-
zarudnutí nebo otok v místě podání injekce
-
horečka Méně časté (mohou se objevit až u 1 osoby ze 100)
-
svědění, teplo, tvorba modřiny nebo kožní vyrážka v místě podání injekce
-
zvracení
-
závratě
-
pocit na zvracení
-
únava (pocit únavy) Vzácné (mohou se objevit až u 1 osoby z 1 000)
-
zvětšení lymfatických uzlin
-
průjem
-
bolest žaludku
-
kopřivka
-
svědění
-
kožní vyrážka
-
bolest v rukou nebo nohou
-
zimnice
-
bolest v podpažní jamce
-
zatvrdnutí v místě vpichu Velmi vzácné (mohou se objevit až u 1 osoby z 10 000)
-
náhlé, závažné alergické reakce s obtížemi při dýchání, kopřivkou, otokem tváře a hrdla, rychlým srdečním tepem, závratěmi, slabostí, pocením a ztrátou vědomí Není známo (četnost nelze z dostupných údajů určit)
-
alergická reakce
-
epileptické záchvaty (křeče) s horečkou nebo bez horečky Nežádoucí účinky u dětí ve věku 12 až 23 měsíců Velmi časté (mohou se objevit u více než 1 osoby z 10)
-
citlivost/bolest, zarudnutí nebo otok v místě podání injekce
-
podrážděnost
-
pláč
-
ztráta chuti k jídlu
-
ospalost Časté (mohou se objevit až u 1 osoby z 10)
-
horečka
-
zvracení
-
průjem Méně časté (mohou se objevit až u 1 osoby ze 100)
-
potíže se spánkem
-
kopřivka
-
svědění, modřiny, zatvrdlost nebo vyrážka v místě podání injekce Velmi vzácné (mohou se objevit až u 1 osoby z 10 000)
-
náhlé, závažné alergické reakce s obtížemi při dýchání, kopřivkou, otokem tváře a hrdla, rychlým srdečním tepem, závratěmi, slabostí, pocením a ztrátou vědomí Není známo (četnost nelze z dostupných údajů určit)
-
alergická reakce
-
epileptické záchvaty (křeče) s horečkou nebo bez horečky
Hlášení nežádoucích účinků Pokud se u Vás nebo Vašeho dítěte vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím
- národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak vakcínu MenQuadfi uchovávat
Uchovávejte tuto vakcínu mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tuto vakcínu po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Uchovávejte v chladničce (2 C až 8 C). Chraňte před mrazem.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
Co vakcína MenQuadfi obsahuje Jedna dávka (0,5 ml) obsahuje:
-
Léčivými látkami jsou
-
Neisseriae meningitidis classis A polysaccharidum1 10 mikrogramů
-
Neisseriae meningitidis classis C polysaccharidum1 10 mikrogramů
-
Neisseriae meningitidis classis Y polysaccharidum1 10 mikrogramů
-
Neisseriae meningitidis classis W polysaccharidum1 10 mikrogramů
-
1Konjugovaný na proteinový nosič tetanického toxoidu 55 mikrogramů
-
Dalšími složkami jsou
-
chlorid sodný
-
trihydrát natrium-acetátu (E 262)
-
voda pro injekci
Jak vakcína MenQuadfi vypadá a co obsahuje toto balení MenQuadfi je čirý bezbarvý injekční roztok. MenQuadfi se dodává v balení obsahujícím 1, 5 nebo 10 jednodávkových (0,5 ml) injekčních lahviček a
- v balení obsahujícím 1 jednodávkovou (0,5 ml) injekční lahvičku spolu s 1 prázdnou injekční stříkačkou na jedno použití a 2 jehlami. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení. Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Držitel rozhodnutí o registraci Sanofi Winthrop Industrie 82 Avenue Raspail 94250 Gentilly Francie
Výrobce Sanofi Winthrop Industrie Voie de l’Institut Park Industriel d’Incarville
BP 101 27100 Val de Reuil Francie
Sanofi-Aventis Zrt. Building DC5 Campona utca 1. Budapešť, 1225 Maďarsko
Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:
België/Belgique/Belgien Sanofi Belgium Tél/Tel: +32 2 710.54.00
България
Swixx Biopharma EOOD Teл.: +359 (0)2 4942 480
Lietuva Swixx Biopharma UAB Tel: +370 5 236 91 40
Luxembourg/Luxemburg Sanofi Belgium Tél/Tel: +32 2 710.54.00
Česká republika Sanofi s.r.o. Tel: +420 233 086 111
Magyarország sanofi-aventis zrt Tel.: +36 1 505 0055
Danmark Sanofi A/S Tlf.: +45 4516 7000
Deutschland Sanofi-Aventis Deutschland GmbH Tel.: 0800 54 54 010 Tel. aus dem Ausland: +49 69 305 21 130
Eesti Swixx Biopharma OÜ Tel: +372 640 10 30
Ελλάδα ΒΙΑΝΕΞ Α.Ε. Τηλ: +30.210.8009111
España sanofi-aventis, S.A. Tel: +34 93 485 94 00
France Sanofi Winthrop Industrie Tél: 0800 222 555 Appel depuis l’étranger : +33 1 57 63 23 23
Malta Sanofi S.r.l. Tel: +39 02 39394275
Nederland Sanofi B.V. Tel: +31 20 245 4000
Norge Sanofi-aventis Norge AS Tlf: + 47 67 10 71 00
Österreich Sanofi-Aventis GmbH Tel: +43 (1) 80185-0.
Polska Sanofi Sp. z o.o. Tel.: +48 22 280 00 00
Portugal Sanofi – Produtos Farmacêuticos, Lda. Tel: + 351 21 35 89 400
Hrvatska Swixx Biopharma d.o.o Tel: +385 1 2078 500
Ireland sanofi-aventis Ireland T/A SANOFI Tel: + 353 (0) 1 4035 600
Ísland Vistor Sími: +354 535 7000
Italia Sanofi S.r.l. Tel: 800536389
România Sanofi Romania SRL Tel: +40(21) 317 31 36
Slovenija Swixx Biopharma d.o.o. Tel: +386 1 235 51 00
Slovenská republika
Swixx Biopharma s.r.o. Tel: +421 2 208 33 600
Suomi/Finland Sanofi Oy Puh/Tel: +358 (0) 201 200 300
Κύπρος
C.A. Papaellinas Ltd. Τηλ: +357 22 741741
Latvija
Swixx Biopharma SIA Tel: +371 6 616 47 50
Sverige Sanofi AB Tel: +46 8-634 50 00
Tato příbalová informace byla naposledy revidována: Další zdroje informací
Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky https://example.com