PŘÍLOHA I SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
- NÁZEV PŘÍPRAVKU VPRIV 400 jednotek prášek pro infuzní roztok
- KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna injekční lahvička obsahuje 400 jednotek* (U) velaglucerasy alfa**. Po rekonstituci obsahuje jeden ml roztoku 100 U velaglucerasy alfa.
- *Enzymová jednotka je definována jako množství enzymu potřebné k přeměně jednoho mikromolu p-nitrofenyl β-D-glukopyranosidu na p-nitrofenol za minutu při teplotě 37 ºC.
- **vyrobeného v buněčné linii lidských fibroblastů HT-1080 prostřednictvím technologie rekombinantní DNA. Pomocná látka se známým účinkem Jedna injekční lahvička obsahuje 12,15 mg sodíku. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
- LÉKOVÁ FORMA Prášek pro infuzní roztok. Bílý až téměř bílý prášek.
- KLINICKÉ ÚDAJE
-
4.1 Terapeutické indikace VPRIV je indikován k dlouhodobé enzymové substituční terapii (Enzyme Replacement Therapy, ERT)
-
u pacientů s Gaucherovou chorobou typu 1.
-
4.2 Dávkování a způsob podání
Léčba přípravkem VPRIV má probíhat pod dohledem lékaře, který má zkušenosti s léčbou pacientů s Gaucherovou chorobou.
Dávkování Doporučená dávka přípravku je 60 jednotek/kg podávaných každý druhý týden. Dávkování lze individuálně upravit na základě dosažení a udržování léčebných cílů. Klinické studie hodnotily dávky v rozmezí od 15 do 60 jednotek/kg podávané každý druhý týden. Dávky vyšší než 60 jednotek/kg nebyly zkoumány. Pacienti, kteří jsou v současné době léčeni imiglucerasou jako enzymatickou substituční terapií pro Gaucherovu chorobu typu 1, mohou být převedeni na přípravek VPRIV, podávaný ve stejné dávce a stejných časových intervalech.
Zvláštní skupiny pacientů Starší pacienti (≥65 let) Starší pacienti mohou být léčeni dávkami ve stejném rozmezí (15 až 60 jednotek/kg) jako ostatní dospělí pacienti (viz bod 5.1). Porucha funkce ledvin Na základě současných znalostí o farmakokinetice a farmakodynamice velaglucerasy alfa se
- u pacientů s poruchou funkce ledvin nedoporučuje žádná úprava dávky (viz bod 5.2).
Porucha funkce jater Na základě současných znalostí o farmakokinetice a farmakodynamice velaglucerasy alfa se
- u pacientů s poruchou funkce jater nedoporučuje žádná úprava dávky (viz bod 5.2).
Pediatrická populace Z 94 pacientů, kteří dostávali velaglucerasu alfa v rámci klinických studií, bylo dvacet (21 %) ve věkovém rozmezí pediatrických a dospívajících pacientů (4 až 17 let). Profily bezpečnosti a účinnosti
- u pediatrických a dospělých pacientů byly podobné (další informace viz bod 5.1). Údaje o infuzi podávané doma pediatrické populaci pacientem nebo pečovatelem pacienta jsou velice omezené.
Bezpečnost a účinnost velaglucerasy alfa u dětí ve věku mladších než 4 roky nebyly dosud stanoveny. Nejsou dostupné žádné údaje.
Způsob podání Pouze pro podání intravenózní infuzí. Podává se intravenózní infuzí po dobu 60 minut. Přípravek musí být podán přes 0,2 nebo 0,22µm filtr. O podávání v domácím prostředí zdravotnickým pracovníkem nebo samopodávání (tj. podávání pečovatelem pacienta nebo samotnými pacienty) lze uvažovat u pacientů, kteří dostali nejméně tři infuze a kteří infuze dobře snášeli. Rozhodnutí o přechodu pacienta na podávání infuze v domácím prostředí má být učiněno po vyhodnocení a doporučení ošetřujícím lékařem. Samopodávání má být zejména důkladně kontrolováno ošetřujícím lékařem a má být prováděno v přítomnosti odpovědného dospělého. Ošetřující lékař musí zajistit, aby osoba podávající velaglucerasu alfa v domácím prostředí byla náležitě proškolena. Dávkování a rychlost infuze v domácím prostředí musí zůstat stejné a nesmí se měnit bez kontroly ošetřujícího lékaře. Při podávání velaglucerasy alfa má být k dispozici rychle dosažitelná náležitá lékařská péče, včetně personálu adekvátně vyškoleného pro krizová opatření. V případě, že nastanou anafylaktické nebo jiné akutní reakce, okamžitě přerušte infuzi a zahajte příslušnou léčbu (viz bod 4.4). Následující infuze může být nutné provést v zdravotnickém zařízení. Návod k rekonstituci a naředění tohoto léčivého přípravku před jeho podáním je uveden v bodě 6.6.
- 4.3 Kontraindikace Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
- 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití Sledovatelnost
Aby se zlepšila sledovatelnost biologických léčivých přípravků, má se přehledně zaznamenat název podaného přípravku a číslo šarže.
Hypersenzitivita U pacientů v klinických studiích a po uvedení přípravku na trh byly hlášeny hypersenzitivní reakce, včetně projevů odpovídajících anafylaxi. Většina hypersenzitivních reakcí se obvykle objeví do 12 hodin po infuzi. Nejčastěji hlášené symptomy hypersenzitivity zahrnují nauzeu, vyrážku, dyspnoi, bolest zad, hrudní diskomfort (včetně tísně na hrudi), urtikarii, artralgii a bolest hlavy. Reakce spojené s infuzí Jako reakce spojená s infuzí je označován jakýkoliv nežádoucí účinek léku, ke kterému dojde
- v průběhu 24 hodin po zahájení infuze velaglucerasy alfa. Reakce spojené s infuzí (infusion-related reactions, IRR) byly nejčastěji pozorovanými nežádoucími účinky u pacientů léčených v klinických studiích. IRR se často objevuje ve formě hypersenzitivní reakce. Nejčastěji hlášené projevy hypersenzitivity zahrnují nauzeu, vyrážku, dyspnoi, bolest zad, hrudní diskomfort (zahrnující tíseň na hrudi), urtikarii, artralgii a bolest hlavy. U pacientů v klinických studiích a po uvedení přípravku na trh byly hlášeny projevy odpovídající anafylaxi. Kromě projevů spojených s hypersenzitivními reakcemi se IRR mohou projevit jako únava, závrať, pyrexie, zvýšení krevního tlaku, pruritus, rozmazané vidění nebo zvracení. Při léčbě dříve neléčených pacientů se většina reakcí spojených s infuzí vyskytla během prvních 6 měsíců léčby. Prevence a léčba reakcí spojených s infuzí včetně hypersenzitivních reakcí
Léčba reakcí spojených s infuzí má vycházet ze závažnosti reakce a zahrnovat snížení rychlosti infuze, podání léčivých přípravků jako např. antihistaminik, antipyretik a/nebo kortikosteroidů, a/nebo přerušení léčby a její znovuzahájení za použití prodloužené doby infuze.
Kvůli riziku vzniku hypersenzitivní reakce, včetně anafylaxe, má být při podávání velaglucerasy alfa k dispozici rychle dosažitelná náležitá lékařská péče, včetně personálu adekvátně vyškoleného pro krizová opatření. Pokud se v klinických nebo domácích podmínkách objeví anafylaktická nebo jiná akutní reakce, okamžitě infuzi ukončete a zahajte příslušnou léčbu. U pacientů, u kterých se v domácích podmínkách rozvinula anafylaktická reakce, se má zvážit pokračování v léčbě
-
v klinických podmínkách.
-
U pacientů, kteří vykazovali po podání velaglucerasy alfa nebo jiné enzymové substituční terapie projevy hypersenzitivity, se má k léčbě přistoupit s opatrností.
-
V případech, kdy byla nutná symptomatická léčba, lze dalším reakcím předejít premedikací antihistaminiky a/nebo kortikosteroidy. Imunogenita
Tvorba protilátek proti velaglucerase alfa může souviset s reakcemi spojenými s infuzí, včetně hypersenzitivních reakcí alergického typu. V klinických studiích k povolení registrace došlo u jednoho z 94 pacientů (1 %) ke tvorbě protilátek třídy IgG proti velaglucerase alfa. Tyto protilátky se v tomto jednom případě ukázaly jako neutralizující v in vitro testu. U žádného pacienta se nevytvořily protilátky IgE proti velaglucerase alfa.
Fáze po uvedení přípravku na trh
Během prodloužené studie po uvedení přípravku na trh došlo u jednoho pacienta k tvorbě protilátek IgG proti přípravku VPRIV. Kromě toho bylo po uvedení přípravku na trh hlášeno několik příhod pozitivních neutralizujících protilátek a nedostatečné účinnosti.
Pokud má lékař podezření na nedostatečnou účinnost nebo ztrátu účinnosti, která může být spojena s tvorbou protilátek, může být pacient testován na protilátky na základě uvážení lékaře. Další informace o vyžádání služeb testování protilátek získáte na e-mailové adrese [email protected].
Sodík Tento přípravek obsahuje 12,15 mg sodíku v jedné injekční lahvičce. To odpovídá 0,6 % doporučeného maximálního denního příjmu sodíku potravou podle WHO pro dospělého, který činí 2 g sodíku.
-
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Nebyly provedeny žádné studie interakcí.
-
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení Ženy ve fertilním věku
-
U pacientek s Gaucherovou chorobou, které otěhotní, může během těhotenství a šestinedělí dojít ke zvýšení aktivity onemocnění. Je třeba provést vyhodnocení přínosů a rizik u žen s Gaucherovou chorobou, které zvažují těhotenství. Těhotenství
Údaje o podávání velaglucerasy alfa těhotným ženám jsou omezené nebo nejsou k dispozici. Studie na zvířatech nenaznačují přímé nebo nepřímé škodlivé účinky na průběh těhotenství, embryonální/fetální vývoj, porod nebo postnatální vývoj. Aby mohla být léčba přizpůsobena jednotlivým pacientkám, je nutno pečlivě sledovat těhotenství a klinické projevy Gaucherovy choroby. Při předepisování těhotným ženám je nutno postupovat opatrně.
Kojení Informace o vylučování velaglucerasy alfa/metabolitů do lidského mateřského mléka jsou nedostatečné. Velaglucerasa je syntetická forma beta-glukocerebrosidasy, která je normální součástí lidského mateřského mléka. Studie s jinými formami enzymu prokázaly velmi nízké hladiny enzymu
-
v mateřském mléce. Na základě posouzení prospěšnosti kojení pro dítě a prospěšnosti léčby pro matku je nutno rozhodnout, zda přerušit kojení nebo ukončit/přerušit podávání přípravku VPRIV. Fertilita Studie na zvířatech neprokázaly poruchy fertility (viz bod 5.3).
-
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje VPRIV nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
-
4.8 Nežádoucí účinky Souhrn bezpečnostního profilu
Nejzávažnějšími nežádoucími účinky u pacientů v klinických studiích byly hypersenzitivní reakce (2,1 %).
Nejčastějšími nežádoucími účinky byly reakce spojené s infuzí (39,4 %). Nejčastěji pozorovanými symptomy reakcí spojených s infuzí byly: bolest hlavy, závrať, hypotenze, hypertenze, nauzea, únava/astenie a pyrexie/zvýšená tělesná teplota (další informace viz bod 4.4). Jediným nežádoucím účinkem vedoucím k ukončení léčby byla reakce spojená s infuzí.
Tabulkový seznam nežádoucích účinků Nežádoucí účinky hlášené u pacientů s Gaucherovou chorobou typu 1 jsou uvedeny v tabulce 1. Údaje jsou uspořádány podle tříd orgánových systémů a frekvencí na základě konvence MedDRA. Frekvence jsou definovány jako velmi časté (1/10), časté (1/100 až <1/10) a méně časté (≥1/1 000 až <1/100). V každé skupině frekvencí jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.
Tabulka 1: Nežádoucí účinky hlášené pro přípravek VPRIV u pacientů s Gaucherovouchorobou typu 1
| Třída orgánových systémů | Nežádoucí účinky | Nežádoucí účinky | Nežádoucí účinky |
|---|---|---|---|
| Velmi časté | Časté | Méně časté | |
| Poruchy imunitního systému | hypersenzitivní reakce (zahrnuje alergickou dermatitidu a anafylaktické*/anafylaktoidní reakce) | ||
| Poruchy nervového systému | bolest hlavy, závrať | ||
| Poruchy oka | rozmazané vidění* | ||
| Srdeční poruchy | tachykardie | ||
| Respirační, hrudní a mediastinální poruchy | dyspnoe* | ||
| Cévní poruchy | hypertenze, hypotenze, zarudnutí | ||
| Gastrointestinální poruchy | Bolest břicha/bolest nadbřišku | nauzea | zvracení* |
| Poruchy kůže a podkožní tkáně | vyrážka, kopřivka, pruritus* | ||
| Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně | bolest kostí, artralgie, bolest zad | ||
| Celkové poruchy a reakce v místě aplikace | reakce spojená s infuzí, astenie/únava, pyrexie/ zvýšená tělesná teplota | hrudní diskomfort* | |
| Vyšetření | prodloužený aktivovaný parciální tromboplastinový čas, pozitivita na neutralizující protilátky |
*Nežádoucí účinky vycházející z hlášení po uvedení na trh Popis vybraných nežádoucích účinků Zvracení
- V některých případech může být zvracení závažné a těžké. Ke zvracení nejčastěji dochází během infuze a až 24 hodin po ní.
Další zvláštní skupiny pacientů Starší pacienti (≥65 let)
Bezpečnostní profil přípravku VPRIV v klinických studiích zahrnujících pacienty ve věku 65 let a starší byl podobný jako bezpečnostní profil pozorovaný u ostatních dospělých pacientů.
Pediatrická populace
Profil bezpečnosti přípravku VPRIV v klinických studiích zahrnujících děti a dospívající ve věku 4 až 17 let byl podobný profilu bezpečnosti pozorovanému u dospělých pacientů.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.
4.9 Předávkování
O předávkování velaglucerasou alfa jsou k dispozici pouze omezené informace. Ve většině případů hlášených předávkování nebyly pozorovány žádné další nežádoucí účinky. V případě náhodného nebo úmyslného předávkování však mají být pacienti pečlivě sledováni a má jim být poskytnuta symptomatická a podpůrná léčba. Není k dispozici žádné antidotum. Maximální dávka velaglucerasy alfa v klinických studiích byla 60 jednotek/kg (viz bod 4.4).
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Trávicí trakt a metabolismus, jiná léčiva – enzymy ATC kód: A16AB10.
Gaucherova choroba je autozomálně recesivní porucha způsobená mutacemi v genu GBA, které vedou k nedostatku lysozomálního enzymu beta-glukocerebrosidasy. Tato enzymová deficience má za následek hromadění glukocerebrosidu především v makrofázích, což vede ke vzniku pěnových buněk neboli „Gaucherových buněk“. Klinické rysy tohoto lysozomálního střádavého onemocnění (LSD) odrážejí distribuci Gaucherových buněk v játrech, slezině, kostní dřeni, kostech a plicích. Akumulace glukocerebrosidu v játrech a slezině vede k organomegalii. Postižení kostí má za následek kosterní abnormality a deformity, jakož i silné bolesti v kostech (tzv. kostní krize). Depozita v kostní dřeni a sekvestrace ve slezině vedou ke klinicky významné anemii a trombocytopenii.
Léčivou látkou přípravku VPRIV je velaglucerasa alfa, která se vyrábí technologií aktivace genů
- v lidské buněčné linii. Velaglucerasa alfa je glykoprotein. Monomer má molekulovou hmotnost přibližně 63 kDa, skládá se ze 497 aminokyselin a má stejnou aminokyselinovou sekvenci jako přirozeně se vyskytující lidský enzym glukocerebrosidasa. Obsahuje 5 potenciálních N-glykosylačních míst, z nichž jsou čtyři obsazená. Velaglucerasa alfa je vyráběna tak, aby obsahovala především glykany s vysokým obsahem manózy, což má za účel usnadnit internalizaci enzymu fagocytárními cílovými buňkami prostřednictvím manózových receptorů.
Velaglucerasa alfa doplňuje nebo nahrazuje beta-glukocerebrosidasu, enzym katalyzující hydrolýzu glukocerebrosidu na glukózu a ceramid v lysozomu, a snižuje tak množství nahromaděného glukocerebrosidu a koriguje patofyziologii Gaucherovy choroby. Velaglucerasa alfa zvyšuje koncentraci hemoglobinu a počet krevních destiček a snižuje objem jater a sleziny u pacientů s Gaucherovou chorobou typu 1.
Ve studiích 025EXT a 034 byla pacientům nabídnuta léčba v domácím prostředí. Ve studii 025EXT dostalo 7 z 10 pacientů léčbu v domácím prostředí nejméně jednou během 60 měsíců léčby. Ve studii 034 dostalo 25 ze 40 pacientů léčbu v domácím prostředí nejméně jednou během 12 měsíců studie.
Klinická účinnost a bezpečnost Studie u dříve neléčených pacientů
Studie 025 byla 9měsíční otevřená studie s 12 dospělými (≥18 let) pacienty, kteří nebyli dříve léčeni ERT (definováni jako pacienti neléčení ERT po dobu nejméně 12 měsíců před vstupem do studie). Prvním 3 pacientům byla velaglucerasa alfa v úvodu podávána ve zvyšujících se dávkách (15, 30, 60 jednotek/kg) a zbývajících 9 pacientů zahájilo léčbu dávkou 60 jednotek/kg.
Klinicky významné zvýšení koncentrace hemoglobinu a počtu krevních destiček v porovnání s hodnotami na začátku léčby bylo pozorováno již za 3 měsíce a snížení objemu jater a sleziny po
- 6 i 9 měsících po zahájení léčby velaglucerasou alfa.
Deset pacientů, kteří ukončili studii 025, bylo zařazeno do otevřené prodloužené studie (025EXT) a 8 z nich studii dokončilo. Po nejméně 12 měsících nepřerušené léčby velaglucerasou alfa se všichni pacienti kvalifikovali pro postupné snížení dávky velaglucerasy alfa z 60 na 30 jednotek/kg tím, že dosáhli nejméně 2 ze 4 léčebných cílů prvního roku léčby ERT pro Gaucherovu chorobu typu 1. Pacienti dostávali dávky v rozmezí 30 až 60 jednotek/kg (medián dávky 35 jednotek/kg) každý druhý týden po dobu až 84 měsíců (7 let). Setrvalý klinický účinek byl zjišťován po celou dobu léčby, jak bylo prokázáno zvýšením koncentrace hemoglobinu a počtu krevních destiček a snížením objemu jater a sleziny.
Do 57. měsíce dosáhlo 8 z 8 pacientů pokles alespoň o 2 body ve skóre zátěže kostní dřeně (Bone Marrow Burden, BMB) lumbální páteře hodnoceno pomocí MRI vyšetření. Zlepšení od výchozího stavu v průměrném Z-skóre denzity kostního minerálu (BMD) lumbální páteře a krčku femuru bylo pozorováno v 24. měsíci (0,4; 95% IS 0,1; 0,7), resp. 33. měsíci (0,4; 95% IS 0,2; 0,6). Po sedmi letech léčby bylo průměrné zvýšení od výchozí hodnoty v Z skóre 0,7 (95% IS 0,4; 1,0) pro lumbální páteř a 0,5 (95% IS 0,2; 0,7) pro krček femuru. Žádní pacienti nebyli klasifikováni do závažnější WHO klasifikace kostní denzity ve srovnání s výchozím stavem.
Studie 032 byla 12měsíční randomizovaná, dvojitě zaslepená studie účinnosti s paralelními skupinami, která zahrnovala 25 pacientů ve věku 4 let a starších, kteří nebyli dříve léčeni ERT (definováni jako pacienti neléčení ERT po dobu nejméně 30 měsíců před vstupem do studie). Požadavkem pro účast byla přítomnost anemie spojené s Gaucherovou chorobou a buď trombocytopenie nebo organomegalie. Pacienti byli randomizováni k léčbě velaglucerasou alfa v dávce buď 45 jednotek/kg (n=13) nebo 60 jednotek/kg (n=12) podávané každý druhý týden.
Velaglucerasa alfa v dávce 60 jednotek/kg podávaná intravenózně každý druhý týden vykázala klinicky významné zvýšení průměrné koncentrace hemoglobinu (+2,4 g/dl) a počtu krevních destiček (+50,9 x 109/l) v porovnání s hodnotami na začátku léčby, objem jater se snížil z 1,46násobku na 1,22násobek normálu (průměrné snížení o 17 %) a objem sleziny se snížil z 14,0násobku na 5,75násobek normálu (průměrné snížení o 50 %). Ve skupině dostávající dávku 45 jednotek/kg bylo pozorováno významné zvýšení koncentrace hemoglobinu (+2,4 g/dl) a počtu krevních destiček (+40,9 x 109/l) v porovnání s hodnotami na začátku léčby, objem jater se snížil z 1,40násobku na 1,24násobek normálu (průměrné snížení o 6 %) a objem sleziny se snížil z 14,5násobku na 9,50násobek normálu (průměrné snížení o 40 %).
Studie 039 byla 9měsíční randomizovaná, dvojitě zaslepená, non-inferioritní studie účinnosti s paralelními skupinami a aktivním komparátorem (imiglucerasa), která zahrnovala 34 pacientů ve věku 4 let a starších, kteří nebyli dříve léčeni ERT (definováni jako pacienti neléčení ERT po dobu nejméně 12 měsíců před vstupem do studie). Požadavkem pro účast byla přítomnost anemie spojené
s Gaucherovou chorobou a buď trombocytopenie nebo organomegalie. Pacienti dostávali buď 60 jednotek/kg velaglulcerasy alfa (n=17) nebo 60 jednotek/kg imiglucerasy (n=17) každý druhý týden.
Průměrné absolutní zvýšení koncentrace hemoglobinu v porovnání se vstupními hodnotami činilo 1,624 g/dl (±0,223 SE) po 9 měsících léčby velaglucerasou alfa. Pro toto zvýšení koncentrace hemoglobinu byla prokázána klinická a statistická non-inferiorita v porovnání s imiglucerasou (průměrný rozdíl ve změně od začátku léčby do 9 měsíců mezi léčbami [velaglucerasa alfa – imiglucerasa]: 0,135 g/dl). Nebyly zjištěny žádné statisticky významné rozdíly mezi velaglucerasou alfa a imiglucerasou ohledně změny počtu krevních destiček a objemu jater a sleziny po 9 měsících léčby velaglucerasou alfa, ani ohledně doby do první odpovědi hemoglobinu (definovaná jako zvýšení o 1 g/dl v porovnání se vstupní hodnotou).
Studie u pacientů, kteří přešli z léčby imiglucerasou na VPRIV
Studie 034 byla 12měsíční otevřená studie bezpečnosti, která zahrnovala 40 pacientů ve věku 4 let a starších, kteří dostávali léčbu imiglucerasou v dávkách v rozmezí od 15 do 60 jednotek/kg během nejméně 30 po sobě jdoucích měsíců. Pacienti museli dostávat stabilní dávku imiglucerasy po dobu nejméně 6 měsíců před zařazením do studie. Léčba velaglucerasou alfa byla pacientům podávána ve stejném množství jednotek a stejném režimu jako jejich dávky imiglucerasy. Koncentrace hemoglobinu a počet krevních destiček byly hodnoceny jako změny v porovnání s hodnotami na začátku studie, který byl definován jako konec pacientovy léčby imiglucerasou.
- U pacientů, kteří přešli z imiglucerasy na velaglucerasu alfa, se koncentrace hemoglobinu a počet krevních destiček udržely na terapeutické úrovni po celou dobu 12 měsíců léčby.
Studie 058 byla otevřená studie klinické bezpečnosti u 211 pacientů zahrnující 205 pacientů, kteří byli dříve léčeni imiglucerasou, 6 dosud neléčených pacientů a 57 pacientů ve věku 65 let nebo starších (56/57 přešlo na velaglucerasu alfa z imiglucerasy). Pacientům přecházejícím z imiglucerasy byly podávány infuze velaglucerasy alfa každý druhý týden ve stejném množství jednotek jako imiglucerasa v rozmezí od 15 do 60 jednotek/kg. Pacientům přecházejícím z dávky <15 jednotek/kg imiglucerasy bylo podáváno 15 jednotek/kg velaglucerasy alfa.
-
U pacientů dříve léčených imiglucerasou byl medián počtu podaných infuzí velaglucerasy alfa 8 infuzí a medián doby trvání léčby činil 15,1 týdne. Bezpečnostní profil u těchto pacientů byl podobný jako bezpečnostní profil pozorovaný v jiných klinických studiích. Ke tvorbě protilátek proti velaglucerase alfa během studie došlo pouze u 1 ze 163 hodnocených pacientů.
-
U pacientů dříve léčených imiglucerasou se průměrné koncentrace hemoglobinu a počet krevních destiček udržovaly po celou dobu studie a zůstaly v referenčním rozmezí. Prodloužení studie 044
Celkem 95 pacientů (73 dospělých a 22 pediatrických pacientů), kteří se účastnili na studiích 032, 034 a 039, bylo zařazeno do nezaslepeného prodloužení studie a byli léčení pomocí velaglucerasy alfa. 57 pacientů nedostávalo dříve žádnou léčbu. Všichni pacienti dostávali alespoň 2 roky ERT a byli sledováni po průměrnou dobu 4,5 roku (minimálně 2,3 roku, max. 5,8 roku).
- V této studii byla u pacientů bez předchozí léčby hodnocena koncentrace hemoglobinu, počet krevních destiček, objem jater a objem sleziny po 24 měsících léčby. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 2.
Tabulka 2: Výsledky po 24 měsících – změna od výchozího stavu – populace ITT studie 044
| Klinické parametry | Celková skupina velaglucerasy alfa (n=39) Průměrná změna od výchozího stavu (95% IS) | Pacienti léčení imiglucerasou po dobu 9 měsíců a pak velaglucerasou alfa po dobu 15 měsíců (n=16) Průměrná změna od výchozího stavu (95% IS) | Pacienti, kteří přešli z dlouhodobé léčby imiglucerasou na velaglucerasu alfa (n=38) Průměrná změna od výchozího stavu (95% IS) |
|---|---|---|---|
| Koncentrace hemoglobin (g/dl) | 2,75 (2,28; 3,22) | 2,00 (1,25; 2,75) | -0,05 (-0,34; 0,25) |
| Počet krevních destiček (x 109/l) | 87,85 (72,69; 103,00) | 160,94 (117,22; 204,66) | 9,03 (-2,60; 20,66) |
| Normalizovaný objem jater* (% tělesné hmotnosti) | -1,21 (-1,50; -0,91) | -1,69 (-2,16; -1,21) | -0,03 (-0,10; 0,05) |
| Normalizovaný objem sleziny* (% tělesné hmotnosti)§ | -2,66 (-3,50; -1,82) | -3,63 (-7,25; - 0,02) | -0,11 (-0,19; -0,03) |
| §Vylučuje pacienty se splenektomií. n=30, 6 a 34 pro 3 výše uvedené skupiny.<br><br>*Objem jater a sleziny jsou normalizované jako procento tělesné hmotnosti. Normální slezina je definována jako 0,2 % tělesné hmotnosti; normální játra jako 2,5 % tělesné hmotnosti. Poznámka: Imputace byla aplikována na intermitentně chybějící údaje. | §Vylučuje pacienty se splenektomií. n=30, 6 a 34 pro 3 výše uvedené skupiny.<br><br>*Objem jater a sleziny jsou normalizované jako procento tělesné hmotnosti. Normální slezina je definována jako 0,2 % tělesné hmotnosti; normální játra jako 2,5 % tělesné hmotnosti. Poznámka: Imputace byla aplikována na intermitentně chybějící údaje. | §Vylučuje pacienty se splenektomií. n=30, 6 a 34 pro 3 výše uvedené skupiny.<br><br>*Objem jater a sleziny jsou normalizované jako procento tělesné hmotnosti. Normální slezina je definována jako 0,2 % tělesné hmotnosti; normální játra jako 2,5 % tělesné hmotnosti. Poznámka: Imputace byla aplikována na intermitentně chybějící údaje. | §Vylučuje pacienty se splenektomií. n=30, 6 a 34 pro 3 výše uvedené skupiny.<br><br>*Objem jater a sleziny jsou normalizované jako procento tělesné hmotnosti. Normální slezina je definována jako 0,2 % tělesné hmotnosti; normální játra jako 2,5 % tělesné hmotnosti. Poznámka: Imputace byla aplikována na intermitentně chybějící údaje. |
-
V této studii bylo BMD hodnoceno pomocí dvojité RTG absorpciometrie lumbální páteře a krčku femuru. Mezi 31 dosud neléčenými dospělými pacienty, kteří podstupovali léčbu pomocí velaglucerasy alfa, bylo průměrné Z-skóre BMD lumbální páteře ve výchozím stavu -1,820 (95% interval spolehlivosti: -2,21; -1,43) a zvýšilo se o 0,62 (95% interval spolehlivosti: 0,39; 0,84) od výchozí hodnoty po 24 měsících léčby pomocí velaglucerasy alfa. Podobné výsledky byly zaznamenány u dříve neléčených pacientů, kteří dostávali 9 měsíců imiglucerasu a následně po dobu 15 měsíců velaglucerasu alfa. U pacientů, kteří přešli z dlouhodobého podávání imiglucerasy na velagluceraasu alfa byla BMD lumbální páteře udržována po dobu 24 měsíců. Naopak nebyla pozorována žádná významná změna BMD krčku femuru.
-
U pediatrické populace (studované ve věku 4 až 17 let) bylo pozorováno zvýšení Z-skóre průměrné výšky během 60 měsíců léčby v celkové dosud neléčené populaci, což naznačuje přínosný léčebný účinek velaglucerasy alfa na lineární růst. Podobné léčebné účinky byly pozorovány během 48 měsíců
-
u pediatrické populace, která podstoupila 9 měsíců léčby imiglucerasou, následovaných podáváním velaglucerasy alfa. Pediatrické subjekty, které přešly z dlouhodobého podávání imiglucerasy na velaglucerasu alfa ve studii 034 měly větší Z-skóre průměrné výšky ve výchozím stavu a jejich Z-skóre průměrné výšky zůstalo stabilní v průběhu času.
Tyto léčebné účinky na hemoglobin, počet krevních destiček, objemy orgánů, kostní denzitu a výšku byly udržovány do konce studie.
Studie 402
Studie 402 byla otevřená studie fáze IV s jedním ramenem hodnotící účinek přípravku VPRIV na patologii související s kostmi u 21 dosud neléčených dospělých subjektů s Gaucherovou chorobou typu 1. Analýza primární účinnosti byla provedena u 16 subjektů, které ukončily 24měsíční léčbu přípravkem VPRIV s mediánem věku ve výchozím stavu 46 let a průměrným (SD) Z-skóre BMD ve výchozím stavu -1,93 (0,876).
-
V této studii byla primárním cílovým parametrem účinnosti změna od výchozího stavu do 24 měsíců
-
v Z-skóre BMD lumbální páteře měřená metodou DXA. Byl pozorován pozitivní trend primárního cílového parametru účinnosti [změna v Z-skóre BMD lumbální páteře od výchozího stavu do
-
24 měsíců – průměr (SD) 0,17 (0,394), 95% IS -0,04, 0,38]; ale účinek nebyl statisticky významný (p-hodnota 0,1077). Po 1 roce léčby nebyl pozorován žádný relevantní účinek přípravku VPRIV na Z-skóre BMD lumbální páteře.
Sekundární cílové parametry [populace ITT: PP (pozorované případy)] uvedené v tabulce 3 níže byly ve shodě s předchozími studiemi.
Tabulka 3: Sekundární cílové parametry ve studii SHP-GCB-402 – průměr (SD) ve výchozímstavu, průměrná změna od výchozího stavu do 24 měsíců, 95% IS
| Klinické parametry | Průměr (SD) ve výchozím stavu | Průměrná změna od výchozího stavu do 24 měsíců [95% IS] |
|---|---|---|
| Skóre zátěže kostní dřeně (BMB) (n=13) | 7,8 (2,61) | -3,0 [-4,4; -1,6] |
| Koncentrace hemoglobinu (g/dl) (n=18) | 13,1 (1,30) | 0,90 [0,29; 1,51] |
| Počet krevních destiček (x 109/l) (n=16) | 135,3 (47,94) | 69,16 [40,67; 97,64] |
| Normalizovaný objem jater (% tělesné hmotnosti) (n=15) | 2,8 (0,59) | -0,45 [-0,67; -0,22] |
| Normalizovaný objem sleziny (% tělesné hmotnosti) (n=15) | 1,0 (0,86) | -0,56 [-0,97; -0,15] |
| IS = interval spolehlivosti; SD = standardní odchylka | IS = interval spolehlivosti; SD = standardní odchylka | IS = interval spolehlivosti; SD = standardní odchylka |
Bezpečnostní profil se také shodoval s údaji z předchozích studií; nebyly pozorovány žádné nové bezpečnostní signály.
Pediatrická populace Použití u věkové skupiny od 4 do 17 let je podporováno důkazy z kontrolovaných studií u dospělých a pediatrických [20 z 94 (21 %)] pacientů. Profily bezpečnosti a účinnosti u pediatrických a dospělých pacientů byly podobné. Do studií mohli být zařazeni pacienti ve věku 2 let a starší a očekává se, že profil bezpečnosti a účinnosti bude podobný až do dolní věkové hranice 2 let. Nicméně o podávání dětem mladším 4 let nejsou k dispozici žádné údaje. Účinek na výšku byl hodnocen ve studii 044 (viz bod 5.1, Prodloužení studie 044). Studie HGT-GCB-068 fáze I/II byla provedena za účelem stanovení účinnosti a bezpečnosti ERT velaglucerasou alfa při léčbě dříve neléčených dětí a dospívajících s Gaucherovou chorobou typu 3.
- V této multicentrické, otevřené studii byla v průběhu 12 měsíců podávána velaglucerasa alfa v dávce 60 jednotek/kg intravenózní infuzí každý druhý týden 6 pacientům (ve věku 2 až 17 let při zařazení do studie) s potvrzenou diagnózou Gaucherovy choroby typu 3.
Zjištění z této malé exploratorní studie týkající se neneurologické účinnosti a bezpečnostního profilu intravenózně podávané velaglucerasy alfa pacientům s Gaucherovou chorobou typu 3 byla konzistentní se zjištěními pozorovanými u pacientů s Gaucherovou chorobou typu 1. V této studii se s výjimkou jednoho pacienta neobjevily náznaky významných zlepšení neurologických manifestací Gaucherovy choroby typu 3.
Evropská agentura pro léčivé přípravky rozhodla o zproštění povinnosti předložit výsledky studií s přípravkem VPRIV u všech podskupin pediatrické populace s Gaucherovou chorobou typu 2 (informace o použití u dětí viz bod 4.2).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Nebyly zaznamenány žádné zjevné farmakokinetické rozdíly mezi mužskými pacienty a pacientkami s Gaucherovou chorobou typu 1. Žádný ze subjektů ve farmakokinetických studiích nebyl ve dnech farmakokinetického hodnocení pozitivní na protilátky proti velaglucerase alfa. Z tohoto důvodu nebylo možné vyhodnotit účinek protilátkové odpovědi na farmakokinetický profil velaglucerasy alfa.
Absorpce Sérové koncentrace velaglucerasy alfa rychle stoupaly během prvních 20 minut 60minutové infuze a poté se ustálily; koncentrace Cmax bylo obvykle dosaženo za 40 až 60 minut po zahájení infuze. Po ukončení infuze se sérové koncentrace velaglucerasy alfa rychle snižovaly, a to jednofázově nebo dvoufázově, a průměrný poločas t1/2 při dávkách 15, 30, 45 a 60 jednotek/kg se pohyboval mezi 5 až 12 minutami. Distribuce Velaglucerasa alfa vykazovala přibližně lineární farmakokinetický profil (tj. prvního řádu) a hodnoty Cmax a AUC se v rozmezí dávek od 15 do 60 jednotek/kg zvyšovaly přibližně úměrně s dávkou. Distribuční objem v rovnovážném stavu činil přibližně 10 % tělesné hmotnosti. Vysoká clearance velaglucerasy alfa ze séra (průměr 6,7 až 7,6 ml/min/kg) je konzistentní s rychlým vychytáváním velaglucerasy alfa do makrofágů prostřednictvím manózových receptorů. Eliminace
- U pediatrických pacientů (n=7, věkové rozmezí 4 až 17 let) se rozmezí clearance velaglucerasy alfa nacházelo v rozmezí hodnot clearance u dospělých pacientů (n=15, věkové rozmezí 19 až 62 let).
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Neklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání a reprodukční a vývojové toxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka (viz bod 4.6).
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Sacharóza Dihydrát natrium-citrátu (E331) Monohydrát kyseliny citronové (E330) Polysorbát 20
6.2 Inkompatibility
Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto nesmí být tento léčivý přípravek mísen s jinými léčivými přípravky.
6.3 Doba použitelnosti3 roky.Rekonstituovaný a naředěný infuzní roztok:
Chemická a fyzikální stabilita po otevření před použitím byla prokázána po dobu 24 hodin při teplotě 2 °C až 8 °C, pokud byl přípravek chráněn před světlem.
Z mikrobiologického hlediska by měl být léčivý přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, jsou doba a podmínky uchovávání po otevření před použitím odpovědností uživatele a nesmí přesáhnout 24 hodin při teplotě 2 °C až 8 °C.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte v chladničce (2 C – 8 C). Chraňte před mrazem. Uchovávejte injekční lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho rekonstituci a naředění jsou uvedeny v bodě 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balení
20ml injekční lahvička (sklo třídy I) se zátkou (butylová pryž potažená fluororesinem), jednodílným těsněním a odklápěcím uzávěrem
Velikosti balení: 1, 5 a 25 injekčních lahviček. Každá injekční lahvička obsahuje 400 jednotek prášku pro infuzní roztok.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Přípravek VPRIV je nutno rekonstituovat a naředit. Je určen pouze k intravenózní infuzi. Přípravek je určen pouze pro jednorázové použití a podává se přes 0,2 nebo 0,22 µm filtr.
Je nutné dodržovat aseptické postupy. Přípravek VPRIV je třeba připravit následujícím způsobem:
- Počet injekčních lahviček, které se mají použít k rekonstituci, se určí individuálně na základě pacientovy tělesné hmotnosti a předepsané dávky.
- Potřebné injekční lahvičky se vyjmou z chladničky. Jedna injekční lahvička o obsahu 400 jednotek se rekonstituuje pomocí 4,3 ml sterilní vody pro injekci.
- Po rekonstituci je třeba obsah injekční lahvičky jemně promíchat. Lahvičky se nemají protřepávat. Jedna lahvička bude obsahovat extrahovatelný objem 4,0 ml (100 jednotek/ml).
- Před dalším naředěním je třeba roztok v lahvičkách vizuálně zkontrolovat; roztok má být čirý až lehce opalizující a bezbarvý; roztok se nemá používat, pokud má nežádoucí zbarvení nebo obsahuje cizí částice.
- Vypočítaný objem léčivého přípravku se odebere z příslušného počtu lahviček a celkový požadovaný objem se naředí ve 100 ml roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%) pro infuzi. Naředěný roztok se má jemně promíchat. Nemá se protřepávat. Infuze má být zahájena do 24 hodin od doby rekonstituce.
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Takeda Pharmaceuticals International AG Ireland Branch Block 2 Miesian Plaza 50-58 Baggot Street Lower Dublin 2 D02 HW68 Irsko [email protected]
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLAEU/1/10/646/002
- EU/1/10/646/005
- EU/1/10/646/006
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 26. srpna 2010 Datum posledního prodloužení registrace: 23. července 2020
10. DATUM REVIZE TEXTU
Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky https://example.com
PŘÍLOHA II
- A. VÝROBCI BIOLOGICKÉ LÉČIVÉ LÁTKY A VÝROBCE ODPOVĚDNÝ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ
- B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ
- C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE
- D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
A. VÝROBCI BIOLOGICKÉ LÉČIVÉ LÁTKY A VÝROBCE ODPOVĚDNÝ ZAPROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ
Název a adresa výrobců biologické léčivé látky Cell Bank storage and Drug Substance Manufacture Shire Human Genetic Therapies, Inc 205 Alewife Brook Parkway, Cambridge, Massachusetts 02138 USA Drug Substance Manufacture Shire Human Genetic Therapies, Inc 400 Shire Way, Lexington, Massachusetts 02421 USA Název a adresa výrobců odpovědných za propouštění šarží Takeda Pharmaceuticals International AG Ireland Branch Block 2 Miesian Plaza 50-58 Baggot Street Lower Dublin 2 D02 HW68 Irsko Shire Pharmaceuticals Ireland Limited Block 2 & 3 Miesian Plaza 50 – 58 Baggot Street Lower Dublin 2 Irsko V příbalové informaci k léčivému přípravku musí být uveden název a adresa výrobce odpovědného za propouštění dané šarže.
B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ
Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis s omezením (viz příloha I: Souhrn údajů o přípravku, bod 4.2).
C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE Pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti (PSUR)
Požadavky pro předkládání PSUR pro tento léčivý přípravek jsou uvedeny v seznamu referenčních dat Unie (seznam EURD) stanoveném v čl. 107c odst. 7 směrnice 2001/83/ES a jakékoli následné změny jsou zveřejněny na evropském webovém portálu pro léčivé přípravky.
-
D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
-
Plán řízení rizik (RMP)
Držitel rozhodnutí o registraci (MAH) uskuteční požadované činnosti a intervence v oblasti farmakovigilance podrobně popsané ve schváleném RMP uvedeném v modulu 1.8.2 registrace a ve veškerých schválených následných aktualizacích RMP.
Aktualizovaný RMP je třeba předložit:
- na žádost Evropské agentury pro léčivé přípravky,
- při každé změně systému řízení rizik, zejména v důsledku obdržení nových informací, které mohou vést k významným změnám poměru přínosů a rizik, nebo z důvodu dosažení význačného milníku (v rámci farmakovigilance nebo minimalizace rizik). Pokud se shodují data předložení aktualizované zprávy o bezpečnosti (PSUR) a aktualizovaného RMP, je možné je předložit současně.
- Další opatření k minimalizaci rizik
Před použitím přípravku VPRIV v každém členském státě musí MAH s národním kompetentním orgánem odsouhlasit obsah a formát edukačních materiálů,včetně prostředků komunikace, způsoby distribuce a jakékoliv jiné aspekty programu.
Edukační materiály mají za cíl umožnit zdravotnickým pracovníkům vhodný výběr pacientů pro domácí infuzi, optimální dávkování a podávání přípravku a řízení bezpečnosti během domácí léčby velaglucerasou.
MAH zajistí, že v každém členském státě, ve kterém je velaglucerasa uvedena na trh, bude všem zdravotnickým pracovníkům a pacientům/pečovatelům, u kterých se očekává, že budou velaglucerasu předepisovat, vydávat nebo používat, umožněn přístup k následujícímu vzdělávacímu balíčku nebo jim bude dodán:
-
Příručka pro zdravotnické pracovníky
-
Edukační materiály pro zdravotní sestry/pacienty/pečovatele Příručka pro zdravotnické pracovníky
-
Zvýšit povědomí o rizicích IRR včetně hypersenzitivních reakcí spojených s velaglucerasou.
-
Kontrolní dotazník k posouzení způsobilosti pacienta před zahájením infuze podávané doma:
-
o Pacientovi byly podány alespoň 3 po sobě jdoucí dobře snášené infuze velaglucerasy (žádné reakce spojené s infuzí) ve zdravotnickém zařízení.
-
o Pacientův zdravotní stav je považován za stabilní.
-
o Pacient v minulosti správně dodržoval plán infuzí.
-
o Domácí zdravotní sestra, pacient a/nebo jeho pečovatel byli poučeni o podávání infuzí v domácím prostředí, o souvisejících rizicích, a jak postupovat při nouzové situaci.
-
o Domácí zdravotní sestra, pacient a/nebo jeho pečovatel dostali vzdělávací materiály pro zdravotní sestry / pacienty.
-
Podrobný popis postupů podávání přípravku VPRIV.
-
Infuzní deník je komunikačním nástrojem pro všechny osoby zapojené do podávání infuze. Má být poskytnut pacientovi/pečovateli. Má obsahovat:
-
o Infuzní plán stanovený ošetřujícím lékařem včetně dávky, rychlosti infuze atd. a případných změn.
-
o Záznam o skutečně podaných infuzích, které podala určená osoba, včetně zdravotního stavu pacienta před infuzí, během infuze a po infuzi a opatření přijatých v reakci na nežádoucí příhodu.
-
Lékař má zajistit, aby byla předepsána a okamžitě dostupná léčiva pro premedikaci a/nebo léčbu IRR a aby zdravotní sestra / pacient / pečovatel věděl, jak v případě potřeby používat léky pro premedikaci a/nebo léčbu závažných IRR.
-
Lékař je odpovědný za to, že domácí zdravotní sestra, pacient a/nebo ošetřovatel jsou dostatečně vyškoleni v přípravě, podávání a dokumentaci infuzí a že jsou si vědomi rizik a vyškoleni k adekvátnímu jednání v nouzových situacích, včetně sdělení nežádoucích účinků ošetřujícímu lékaři.
Edukační materiály pro zdravotní sestry/pacienty/pečovatele
-
Popis správné přípravy a techniky podání.
-
Zdůraznit důležitost dodržování dávkování a rychlosti infuze předepsaných lékařem.
-
Veškeré léky předepsané ošetřujícím lékařem pro premedikaci a/nebo léčbu jakýchkoli IRR mají být ihned dostupné doma. Je důležité dodržovat veškeré pokyny týkající se léků pro premedikaci a/nebo léčbu závažných IRR a vědět, jak je používat.
-
Informace o známkách a příznacích souvisejících s IRR.
-
Infuzní deník je nástrojem pro komunikaci všech osob podílejících se na podávání infuzí. Má být poskytnut pacientovi/pečovateli. Má obsahovat:
-
o Infuzní plán stanovený ošetřujícím lékařem včetně dávky, rychlosti infuze atd. a případných změn.
-
o Záznam o skutečně podaných infuzích, které podala určená osoba, včetně zdravotního stavu pacienta před infuzí, během infuze a po infuzi a opatření přijatých v reakci na nežádoucí příhodu.
-
V plánu pro nouzovou situaci určí lékař pro konkrétního pacienta, jak se má v případě nouze zachovat.
-
Během samopodávání infuze je důležité, aby byl v blízkosti pacienta stále přítomen pečovatel nebo odpovědný dospělý, který je schopný jednat podle plánu pro nouzovou situaci.
PŘÍLOHA III OZNAČENÍ NA OBALU A PŘÍBALOVÁ INFORMACE
A. OZNAČENÍ NA OBALU
| ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU VNĚJŠÍ KRABIČKA – 400 JEDNOTEK (balení obsahující 1 injekční lahvičku)<br><br> |
|---|
| 1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU |
|---|
VPRIV 400 U prášek pro infuzní roztok velaglucerasa alfa
| 2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK |
|---|
Jedna injekční lahvička obsahuje 400 U velaglucerasy alfa. Po rekonstituci obsahuje jeden ml roztoku 100 U velaglucerasy alfa.
| 3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK |
|---|
Obsahuje také: Sacharózu Dihydrát natrium-citrátu Monohydrát kyseliny citronové Polysorbát 20 Další informace viz příbalová informace.
| 4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ |
|---|
Prášek pro infuzní roztok
- 1 injekční lahvička
| 5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ |
|---|
Pouze k jednorázovému použití. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Intravenózní podání
| 6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ<br><br> |
|---|
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
| 7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ |
|---|
| 8. POUŽITELNOST |
|---|
EXP
Po rekonstituci a naředění Použijte okamžitě. Nepřekračujte dobu 24 hodin při teplotě 2 C až 8 C.
| 9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ |
|---|
Uchovávejte v chladničce. Chraňte před mrazem. Uchovávejte injekční lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
| 10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ<br><br> |
|---|
Nepoužívejte přípravek, pokud má změněnou barvu nebo obsahuje cizí částice.
| 11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI |
|---|
Takeda Pharmaceuticals International AG Ireland Branch Block 2 Miesian Plaza 50-58 Baggot Street Lower Dublin 2 D02 HW68 Irsko
| 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA |
|---|
EU/1/10/646/002
| 13. ČÍSLO ŠARŽE |
|---|
č.š.:
| 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ |
|---|
| 15. NÁVOD K POUŽITÍ |
|---|
| 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU |
|---|
Nevyžaduje se – odůvodnění přijato.
| 17. JEDINEČNÝ IDENTIFIKÁTOR – 2D ČÁROVÝ KÓD |
|---|
- 2D čárový kód s jedinečným identifikátorem.
| 18. JEDINEČNÝ IDENTIFIKÁTOR – DATA ČITELNÁ OKEM |
|---|
PC SN NN
| ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU VNĚJŠÍ KRABIČKA – 400 JEDNOTEK (balení obsahující 5 injekčních lahviček)<br><br> |
|---|
| 1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU |
|---|
VPRIV 400 U prášek pro infuzní roztok velaglucerasa alfa
| 2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK |
|---|
Jedna injekční lahvička obsahuje 400 U velaglucerasy alfa. Po rekonstituci obsahuje jeden ml roztoku 100 U velaglucerasy alfa.
| 3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK |
|---|
Obsahuje také: Sacharózu Dihydrát natrium-citrátu Monohydrát kyseliny citronové Polysorbát 20 Další informace viz příbalová informace.
| 4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ |
|---|
Prášek pro infuzní roztok 5 injekčních lahviček
| 5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ |
|---|
Pouze k jednorázovému použití. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Intravenózní podání
| 6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ<br><br> |
|---|
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
| 7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ |
|---|
| 8. POUŽITELNOST |
|---|
EXP
Po rekonstituci a naředění Použijte okamžitě. Nepřekračujte dobu 24 hodin při teplotě 2 C až 8 C.
| 9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ |
|---|
Uchovávejte v chladničce. Chraňte před mrazem. Uchovávejte injekční lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
| 10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ<br><br> |
|---|
Nepoužívejte přípravek, pokud má změněnou barvu nebo obsahuje cizí částice.
| 11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI |
|---|
Takeda Pharmaceuticals International AG Ireland Branch Block 2 Miesian Plaza 50-58 Baggot Street Lower Dublin 2 D02 HW68 Irsko
| 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA |
|---|
- EU/1/10/646/005
| 13. ČÍSLO ŠARŽE |
|---|
č.š.:
| 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ |
|---|
| 15. NÁVOD K POUŽITÍ |
|---|
| 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU |
|---|
Nevyžaduje se – odůvodnění přijato.
| 17. JEDINEČNÝ IDENTIFIKÁTOR – 2D ČÁROVÝ KÓD |
|---|
2D čárový kód s jedinečným identifikátorem.
| 18. JEDINEČNÝ IDENTIFIKÁTOR – DATA ČITELNÁ OKEM |
|---|
PC SN NN
| ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU VNĚJŠÍ KRABIČKA – 400 JEDNOTEK (balení obsahující 25 injekčních lahviček)<br><br> |
|---|
| 1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU |
|---|
VPRIV 400 U prášek pro infuzní roztok velaglucerasa alfa
| 2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK |
|---|
Jedna injekční lahvička obsahuje 400 U velaglucerasy alfa. Po rekonstituci obsahuje jeden ml roztoku 100 U velaglucerasy alfa.
| 3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK |
|---|
Obsahuje také: Sacharózu Dihydrát natrium-citrátu Monohydrát kyseliny citronové Polysorbát 20 Další informace viz příbalová informace.
| 4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ |
|---|
Prášek pro infuzní roztok
- 25 injekčních lahviček
| 5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ |
|---|
Pouze k jednorázovému použití. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Intravenózní podání
| 6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ<br><br> |
|---|
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
| 7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ |
|---|
| 8. POUŽITELNOST |
|---|
EXP
Po rekonstituci a naředění Použijte okamžitě. Nepřekračujte dobu 24 hodin při teplotě 2 C až 8 C.
| 9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ |
|---|
Uchovávejte v chladničce. Chraňte před mrazem. Uchovávejte injekční lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
| 10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ<br><br> |
|---|
Nepoužívejte přípravek, pokud má změněnou barvu nebo obsahuje cizí částice.
| 11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI |
|---|
Takeda Pharmaceuticals International AG Ireland Branch Block 2 Miesian Plaza 50-58 Baggot Street Lower Dublin 2 D02 HW68 Irsko
| 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA |
|---|
- EU/1/10/646/006
| 13. ČÍSLO ŠARŽE |
|---|
č.š.:
| 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ |
|---|
| 15. NÁVOD K POUŽITÍ |
|---|
| 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU |
|---|
Nevyžaduje se – odůvodnění přijato.
| 17. JEDINEČNÝ IDENTIFIKÁTOR – 2D ČÁROVÝ KÓD |
|---|
2D čárový kód s jedinečným identifikátorem.
| 18. JEDINEČNÝ IDENTIFIKÁTOR – DATA ČITELNÁ OKEM |
|---|
PC SN NN
| MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU INJEKČNÍ LAHVIČKA – 400 JEDNOTEK<br><br> |
|---|
| 1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ |
|---|
VPRIV 400 U prášek pro infuzní roztok velaglucerasa alfa Intravenózní podání
| 2. ZPŮSOB PODÁNÍ |
|---|
Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
| 3. POUŽITELNOST |
|---|
EXP
| 4. ČÍSLO ŠARŽE |
|---|
č.š.:
| 5. OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET |
|---|
| 6. JINÉ |
|---|
B. PŘÍBALOVÁ INFORMACE
Příbalová informace: informace pro uživatele VPRIV 400 jednotek prášek pro infuzní roztok velaglucerasa alfa
Přečtěte si pozorně celou tuto příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.
- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
- Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře.
- Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.
- Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
Co naleznete v této příbalové informaci
- Co je přípravek VPRIV a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než použijete přípravek VPRIV
- Jak se přípravek VPRIV používá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak přípravek VPRIV uchovávat
- Obsah balení a další informace
1. Co je přípravek VPRIV a k čemu se používá
VPRIV je dlouhodobá enzymová substituční terapie (ERT) pro pacienty s Gaucherovou chorobou typu 1.
Gaucherova choroba je genetická porucha způsobená nepřítomností nebo defektem enzymu nazývaného glukocerebrosidasa. Když tento enzym chybí nebo nefunguje správně, látka zvaná glukocerebrosid se hromadí uvnitř buněk v těle. Hromadění této látky vede ke známkám a příznakům vyskytujícím se při Gaucherově chorobě.
Přípravek VPRIV obsahuje látku označovanou jako velaglucerasa alfa, která je určena k náhradě chybějícího nebo defektního enzymu, glukocerebrosidasy, u pacientů s Gaucherovou chorobou.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek VPRIV používat
Nepoužívejte přípravek VPRIV
- Jestliže jste alergický(á) na velaglucerasu alfa nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
Upozornění a opatření Před použitím přípravku VPRIV se poraďte se svým lékařem
-
Jestliže jste léčen(a) přípravkem VPRIV, mohou se u Vás během infuze nebo po ní vyskytnout nežádoucí účinky (viz bod 4, Možné nežádoucí účinky). Ty se označují jako reakce spojené s infuzí a mohou se objevit ve formě hypersenzitivní reakce (přecitlivělost) projevující se např. pocitem na zvracení, vyrážkou, potížemi s dýcháním, bolestí zad, nepříjemným pocitem na hrudi (tísní na hrudi), kopřivkou, bolestí kloubů nebo bolestí hlavy.
-
Kromě projevů hypersenzitivity se reakce spojené s infuzí mohou projevit jako závrať, vysoký krevní tlak, únava, horečka, svědění, rozmazané vidění nebo zvracení.
-
Jestliže zaznamenáte jakýkoli z projevů, musíte to ihned sdělit svému lékaři.
-
Můžete dostat další léky k léčbě nebo předcházení budoucích reakcí. Tyto léky mohou zahrnovat antihistaminika, antipyretika a kortikosteroidy.
Informujte svého lékaře, jestliže se u Vás v minulosti vyskytla reakce spojená s infuzí při léčbě jinými ERT pro Gaucherovu chorobu.
Děti Přípravek nepoužívejte u dětí mladších 4 let, protože s používáním přípravku v této věkové skupině nejsou žádné zkušenosti.
Další léčivé přípravky a přípravek VPRIV Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Těhotenství Během těhotenství a několika týdnů po porodu může u žen dojít ke zvýšení aktivity Gaucherovy choroby. Ženy s Gaucherovou chorobou, které jsou těhotné nebo uvažují o těhotenství, se mají před použitím tohoto léku poradit se svým lékařem.
Kojení Není známo, zda přípravek VPRIV může procházet do mateřského mléka. Pokud kojíte nebo uvažujete o kojení, máte si promluvit se svým lékařem před použitím tohoto léku. Lékař Vám poté pomůže rozhodnout se, zda kojení ukončit nebo přestat s používáním přípravku VPRIV, a to na základě posouzení prospěšnosti kojení pro dítě a prospěšnosti přípravku VPRIV pro matku.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Přípravek VPRIV nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
Přípravek VPRIV obsahuje sodík Tento léčivý přípravek obsahuje 12,15 mg sodíku (hlavní složka kuchyňské soli) v jedné injekční lahvičce. To odpovídá 0,6 % doporučeného maximálního denního příjmu sodíku potravou pro dospělého.
3. Jak se přípravek VPRIV používá
Tento přípravek lze používat pouze pod náležitým dohledem lékaře, který má zkušenosti s léčbou Gaucherovy choroby, a který rovněž stanoví dávku, která Vám má být podána.
Přípravek podává lékař nebo zdravotní sestra intravenózní (nitrožilní) infuzí. I když zůstáváte pod dohledem lékaře, lze přípravek VPRIV po odpovídajícím zaškolení lékařem a/nebo zdravotní sestrou podávat v domácím prostředí, tzv. samopodávání (kdy si přípravek podáváte sám/sama nebo Vám ho podává Váš pečovatel). Samopodávání má probíhat za přítomnosti odpovědné dospělé osoby.
Dávka Doporučená dávka přípravku je 60 jednotek (U)/kg podávaná každý druhý týden. Jestliže jste v současné době léčen(a) pro Gaucherovu chorobu jinou ERT a lékař si přeje Vaši léčbu změnit na VPRIV, může Vám být VPRIV zpočátku podáván ve stejné dávce a stejných intervalech, v jakých jste dostával(a) Vaši předchozí ERT. Použití u dětí a dospívajících VPRIV je možné podávat dětem a dospívajícím (ve věku 4 až 17 let) ve stejné dávce a stejných časových intervalech jako u dospělých.
Použití u starších pacientů VPRIV může být podáván starším pacientům (ve věku nad 65 let) ve stejné dávce a stejných časových intervalech jako u dospělých.
Odpověď na léčbu Lékař bude sledovat Vaši odpověď na léčbu a bude moci Vaši dávku změnit (zvýšit nebo snížit) v průběhu času.
Jestliže infuze ve zdravotnickém zařízení snášíte dobře, lékař nebo zdravotní sestra Vám mohou infuze podávat v domácím prostředí.
Podání VPRIV se dodává v injekční lahvičce jako kompaktní prášek, který je před podáním nitrožilní infuzí mísen se sterilní vodou a dále ředěn infuzním roztokem chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%).
Po přípravě Vám lékař nebo zdravotní sestra podá tento lék kapáním do žíly (nitrožilní infuzí) trvajícím 60 minut.
Při samopodávání se dávkování a rychlost infuze nesmí měnit bez souhlasu ošetřujícího lékaře. Jestliže jste použil(a) více přípravku VPRIV, než jste měl(a) Jestliže se domníváte, že jste použil(a) více přípravku VPRIV, než jste měl(a), kontaktujte svého lékaře. Jestliže jste použil(a) méně přípravku VPRIV, než jste měl(a) Jestliže se domníváte, že jste použil(a) méně přípravku VPRIV, než jste měl(a), kontaktujte svého lékaře. Jestliže jste zapomněl(a) použít přípravek VPRIV Jestliže jste vynechal(a) infuzi přípravku VPRIV, kontaktujte svého lékaře. Jestliže jste přestal(a) používat přípravek VPRIV Jestliže jste přestal(a) používat přípravek VPRIV, kontaktujte svého lékaře. Pokud jste ukončil(a) léčbu, Vaše příznaky se mohou vrátit. Máte-li jakékoli další otázky týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Často (může postihnout až 1 osobu z 10) se u pacientů vyskytla těžká alergická reakce s dýchacími potížemi, nepříjemným pocitem na hrudi (tíha na hrudi), nauzeou (pocitem na zvracení), otokem obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla (anafylaktická nebo anafylaktoidní reakce). Časté jsou rovněž alergické kožní reakce, jako je kopřivka, závažná vyrážka nebo svědění. Jestliže se u Vás vyskytne kterýkoli z těchto příznaků, sdělte to ihned svému lékaři.
Většina nežádoucích účinků se vyskytla během infuze nebo krátce po ní. Tyto nežádoucí účinky se nazývají reakce spojené s infuzí.
-
Pokud je reakce závažná, v lékařském zařízení lékař okamžitě ukončí intravenózní infuzi a začne Vám podávat vhodnou léčbu.
-
Pokud nastane závažná reakce spojená s infuzí, včetně anafylaxe, při domácím podávání, ihned přerušte infuzi, ihned vyhledejte lékařskou pomoc a kontaktujte svého lékaře.
-
Pokud jsou reakce závažné a/nebo dojde ke ztrátě účinku tohoto léku, lékař provede krevní test, aby zkontroloval protilátky, které mohou ovlivnit výsledky Vaší léčby.
-
Lékař nebo zdravotní sestra mohou rozhodnout o tom, zda Vám bude přípravek VPRIV nadále podáván, i když se u Vás vyskytla některá z reakcí spojených s infuzí. Váš stav bude důkladně sledován.
Jiné reakce spojené s infuzí, které se vyskytly velmi často (mohou postihnout více než 1 pacienta z 10) zahrnují bolest hlavy, závrať, horečku/zvýšenou tělesnou teplotu, bolest zad, bolest kloubů a únavu, stejně tak jako vysoký krevní tlak (hlášené často), rozmazané vidění a zvracení (hlášené méně často). Jestliže se u Vás vyskytne kterýkoli z těchto účinků, sdělte to ihned svému lékaři.
Mezi další nežádoucí účinky patří: Velmi časté nežádoucí účinky (mohou postihnout více než 1 z 10 osob) jsou:
- bolest kostí
- slabost/ztráta síly
- bolest břicha Časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 10 osob) jsou:
- prodloužení doby potřebné k zastavení krvácení, může vést k snadnému/spontánnímu krvácení /snadnému vzniku modřin
- zarudnutí kůže
- zrychlený srdeční tep
- tvorba protilátek proti přípravku VPRIV (viz bod 2)
- snížení krevního tlaku
Hlášení nežádoucích účinků Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak přípravek VPRIV uchovávat
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a štítku za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Uchovávejte v chladničce (2 C – 8 C). Chraňte před mrazem. Uchovávejte injekční lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Rekonstituovaný a naředěný infuzní roztok: Použijte okamžitě. Nepřekračujte dobu 24 hodin při teplotě 2 C až 8 C.
Nepoužívejte roztok, který je zabarvený nebo obsahuje cizí částice. Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
Co přípravek VPRIV obsahuje
- Léčivou látkou je velaglucerasa alfa. Jedna injekční lahvička obsahuje 400 jednotek velaglucerasy. Po rekonstituci obsahuje jeden ml roztoku 100 U velaglucerasy.
- Dalšími složkami jsou sacharóza, dihydrát natrium-citrátu, monohydrát kyseliny citronové a polysorbát 20 (viz bod 2 „VPRIV obsahuje sodík“).
Jak přípravek VPRIV vypadá a co obsahuje toto balení 20ml skleněná injekční lahvička obsahující bílý až téměř bílý prášek pro infuzní roztok. Balení 1, 5 nebo 25 injekčních lahviček. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení. Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Držitel rozhodnutí o registraci Takeda Pharmaceuticals International AG Ireland Branch Block 2 Miesian Plaza 50-58 Baggot Street Lower Dublin 2 D02 HW68 Irsko Výrobce Takeda Pharmaceuticals International AG Ireland Branch Block 2 Miesian Plaza 50-58 Baggot Street Lower Dublin 2 D02 HW68 Irsko
Shire Pharmaceuticals Ireland Limited Block 2 & 3 Miesian Plaza 50 – 58 Baggot Street Lower Dublin 2 Irsko
Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:
België/Belgique/Belgien Takeda Belgium NV Tél/Tel: +32 2 464 06 11 [email protected]
България Такеда България ЕООД Тел.: +359 2 958 27 36 [email protected]
Česká republika Takeda Pharmaceuticals Czech Republic s.r.o. Tel: +420 234 722 722 [email protected]
Lietuva Takeda, UAB Tel: +370 521 09 070 [email protected]
Luxembourg/Luxemburg Takeda Belgium NV Tél/Tel: +32 2 464 06 11 [email protected]
Magyarország Takeda Pharma Kft. Tel.: +36 1 270 7030 [email protected]
Danmark Takeda Pharma A/S Tlf.: +45 46 77 10 10 [email protected]
Deutschland Takeda GmbH Tel: +49 (0)800 825 3325 [email protected]
Eesti
Takeda Pharma OÜ Tel: +372 6177 669 [email protected]
Ελλάδα Τakeda ΕΛΛΑΣ Α.Ε. Tηλ: +30 210 6387800 [email protected]
España Takeda Farmacéutica España, S.A Tel: +34 917 90 42 22 [email protected]
France Takeda France SAS Tél: + 33 1 40 67 33 00 [email protected]
Hrvatska Takeda Pharmaceuticals Croatia d.o.o. Tel: +385 1 377 88 96 [email protected]
Ireland Takeda Products Ireland Ltd Tel: 1800 937 970 [email protected]
Ísland Vistor hf. Sími: +354 535 7000 [email protected]
Italia
Takeda Italia S.p.A. Tel: +39 06 502601 [email protected]
Κύπρος A.POTAMITIS MEDICARE LTD Τηλ: +357 22583333 [email protected]
Malta Drugsales Ltd Tel: +356 21419070 [email protected]
Nederland Takeda Nederland B.V. Tel: +31 20 203 5492 [email protected]
Norge Takeda AS Tlf: +47 800 800 30 [email protected]
Österreich Takeda Pharma Ges.m.b.H. Tel: +43 (0) 800-20 80 50 [email protected]
Polska Takeda Pharma Sp. z o.o. Tel.: +0000000000000000 [email protected]
Portugal Takeda Farmacêuticos Portugal, Lda. Tel: + 351 21 120 1457 [email protected]
România Takeda Pharmaceuticals SRL Tel: +40 21 335 03 91 [email protected]
Slovenija Takeda Pharmaceuticals farmacevtska družba d.o.o. Tel: + 386 (0) 59 082 480 [email protected]
Slovenská republika Takeda Pharmaceuticals Slovakia s.r.o. Tel: +421 (2) 20 602 600 [email protected]
Suomi/Finland Takeda Oy Puh/Tel: 0800 774 051 [email protected]
Sverige Takeda Pharma AB Tel: 020 795 079 [email protected]
Latvija Takeda Latvia SIA Tel: +371 67840082 [email protected]
United Kingdom (Northern Ireland) Takeda UK Ltd Tel: +44 (0) 3333 000 181 [email protected]
Tato příbalová informace byla naposledy revidována. Další zdroje informací
Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky https://example.com Na těchto stránkách naleznete též odkazy na další webové stránky týkající se vzácných onemocnění a jejich léčby.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Následující informace jsou určeny pouze pro zdravotnické pracovníky.
VPRIV je prášek pro infuzní roztok. Přípravek je nutno rekonstituovat a naředit a je určen pouze k intravenózní infuzi. VPRIV je určen pouze k jednorázovému použití a podává se přes 0,2 nebo 0,22µm filtr. Veškerý nepoužitý roztok zlikvidujte. VPRIV nesmí být podáván ve stejné infuzi spolu s dalšími léky, protože kompatibilita v roztoku s jinými léky nebyla hodnocena. Celkový objem infuze má být podán v průběhu 60 minut.
Dodržujte aseptické postupy. VPRIV připravte následujícím způsobem:
- Určete počet injekčních lahviček, které se mají použít k rekonstituci, a to individuálně na základě pacientovy tělesné hmotnosti a předepsané dávky.
- Vyjměte potřebné injekční lahvičky z chladničky. Každou injekční lahvičku rekonstituujte sterilní vodou pro injekci:
Velikost injekční lahvičky Voda pro injekci 400 jednotek 4,3 ml
- Po rekonstituci obsah injekční lahvičky jemně promíchejte. Neprotřepávejte.
- Před naředěním roztok v lahvičkách vizuálně zkontrolujte; roztok má být čirý až lehce opalizující a bezbarvý; nepoužívejte roztok, který má nežádoucí zbarvení nebo obsahuje cizí částice.
- Odeberte vypočítaný objem léčivého přípravku z příslušného počtu injekčních lahviček. V lahvičce zůstane malé množství roztoku.
Velikost injekční lahvičky Extrahovatelný objem 400 jednotek 4,0 ml
- Nařeďte celkový požadovaný objem ve 100 ml infuzního roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%). Jemně promíchejte. Neprotřepávejte. Zahajte infuzi do 24 hodin od doby rekonstituce.
Z mikrobiologického hlediska použijte léčivý přípravek okamžitě. Nepoužijete-li jej okamžitě, jsou doba a podmínky uchovávání po otevření před použitím odpovědností uživatele. Nepřekračujte dobu 24 hodin při teplotě 2 C až 8 °C.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad zlikvidujte v souladu s místními požadavky.
Provedení záznamu Aby se zlepšila sledovatelnost biologických léčivých přípravků, přehledně zaznamenejte název podaného léčivého přípravku a číslo šarže.